Scrutinizing English instructors' perceptions towards the effectiveness of clinical supervision and reflective teaching: A case study
İngilizce öğretim görevlilerinin klinik gözetimin ve yansıtıcı öğretimin etkililiğine yönelik algılarının incelenmesi: Bir vaka çalışması
- Tez No: 672051
- Danışmanlar: PROF. DR. İSKENDER HAKKI SARIGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu araştırma, İngilizce öğretim görevlilerinin klinik gözetim ve yansıtıcı öğretimin etkililiğine ilişkin algılarını karşılaştırmayı, yansıtıcı öğretimin üç biçimi olarak akran gözlemi, takım öğretimi ve video koçluğunun etkililiğini incelemeyi ve varsa mevcut uygulamaların etkililiğinin artırılmasına yönelik bazı öneriler sunmayı amaçlamıştır. Bu bağlamda, Türkiye'deki bir vakıf üniversitesinin yabancı diller yüksekokulunda bir vaka çalışması yapılmıştır. Veriler, 89 İngilizce öğretim görevlisi tarafından doldurulan bir anketten, anketi tamamlayanlardan seçilen 20 İngilizce öğretim görevlisiyle gerçekleştirilen görüşmelerden ve mesleki gelişim birimi üyesi iki İngilizce öğretim görevlisi ile yapılan görüşmelerden elde edilmiştir. Nicel veriler SPSS üzerinde analiz edilirken, nitel veriler NVIVO üzerinde içerik analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın nicel bulguları, klinik gözetimin yansıtıcı öğretim etkinliklerinden daha etkili olarak algılandığını göstermiştir. Ayrıca, nicel olanların yanı sıra, nitel sonuçlarda da etkili bulunmasına rağmen, klinik gözetimin stresli olduğuna inanan ve bir yük olarak gören katılımcılar da olmuştur. Yansıtıcı öğretim ile ilgili olarak, üç seçenekten video koçluğunun takım öğretimi ve akran gözleminden daha etkili olarak algılandığı görülmüştür. İngilizce öğretim görevlilerinin bir bütün olarak yansıtıcı öğretim algıları, yansıtıcı öğretim etkinliklerini yapıyormuş gibi gösteren bazı İngilizce öğretim görevlileri olduğu için etkililiğinin olumsuz yönde etkilendiğini göstermiştir. Yansıtıcı öğretim türlerinin etkililiğini artırmak için, katılımcılar, kullanılan formların güncellenmesi gerektiğini belirtmişlerdir. Dahası, sonuçlara göre, akran gözlemi çok yüzeysel olduğu için kaldırılabileceği ve yapıyormuş gibi gösteren bazı İngilizce öğretim görevlileri olduğu raporlanmıştır. Bir öneri olarak, akran gözlemi için bir kontrol mekanizmasının gerekli olduğu düşünülmüştür. İlaveten, sonuçlar, takım öğretiminin yürütülmesi çok karmaşık olduğu için kaldırılabileceğini göstermiştir ve İngilizce öğretim görevlileri, dikkatli planlamanın takım öğretiminin etkililiği açısından son derece önemli olduğunu belirtmişlerdir. Benzer dersleri veren İngilizce öğretim görevlerinin eşleştirilmesi, takım öğretiminin etkililiğini artırmak için yapılan bir öneri olmuştur. Son olarak, çalışmanın sonuçları doğrultusunda, video koçluğunun hali hazırda zaten etkili olduğu için aynı kalabileceği bildirilmiştir. Ek olarak, çok daha doğal bir sınıf ortamında gerçekleştirilebilmesi, video koçluğunun etkililiği açısından ön plana çıkmıştır. Video koçluğunun etkililiğinin artırılabilmesi için İngilizce öğretim görevlilerinin kurumlarından teknik ekipmana ihtiyaç duydukları kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aimed to compare the English instructors' perceptions of the effectiveness of clinical supervision and reflective teaching, examine the effectiveness of peer observation, team teaching, and video coaching as three forms of reflective teaching, and provide some suggestions for the improvement of the effectiveness of the existing practice if any exist. In this vein, a case study was carried out at the foreign languages of a foundation university in Turkey. The data were obtained from the survey completed by 89 English instructors, and the interviews conducted with 20 English instructors chosen from those completing the survey, and the interviews carried out with two professional development unit member English instructors. The quantitative data were analyzed on SPSS, whereas the qualitative data were analyzed by making use of content analysis on NVIVO. The quantitative results of the study showed that clinical supervision was perceived as more effective than reflective teaching activities. In addition, regarding the results of the qualitative results as well as the quantitative ones, although clinical supervision was found to be effective, some participants believed that it was stressful and considered it as a burden. Regarding reflective teaching, of three options, video coaching was perceived more effective than team teaching and peer observation. The English instructors' perceptions of reflective teaching as a whole indicated that some English instructors were pretending to conduct it, affecting the effectiveness of reflective teaching negatively. In order to improve the effectiveness of reflective teaching types, the participants indicated that forms used for them needed to be updated. Moreover, according to the results, peer observation could have been removed as it was too superficial, and some English instructors were pretending to conduct it. As a suggestion, the participants thought that there was the necessity of a control mechanism for peer observation. Next, the results indicated that team teaching could also be removed because it was too complicated to conduct, and the English instructors stated that planning it carefully was of utmost importance concerning the effectiveness of team teaching. Pairing the English instructors teaching similar courses was a suggestion made so as to increase the effectiveness of it. Lastly, in line with the results of the study, it was reported that video coaching could have remained the same since it was effective the way it was. Being able to carry it out in a mora natural classroom atmosphere was highlighted in terms of its effectiveness. In order that its effectiveness could be improved, it was noted that the English instructors needed technical equipment from their institution.