The relation between Turkey's export to PAFTA countries and Algeria
Türkiye'nin PAFTA ülkelerine ve Cezayir'e olan ihracatı arasındaki ilişki
- Tez No: 672071
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONAT BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Küreselleşmeyle birlikte dünya ticareti büyük bir ivme kazanmaktadır. Dünya Ticaret Örgütü liderliğinde Ticaret ve Gümrük Tarifeleri Genel Anlaşması ile gümrük engelleri kaldırılarak serbest mal ve hizmet akışı teşvik edilmektedir. Bununla birlikte ülkeler, yeni dünya düzeninde ortaya çıkan tarife dışı engelleri kullanarak korumacı politikalar uygulamayı sürdürmektedir. Bu çalışmada, küreselleşmenin ticarete katkılarıyla birlikte başvurulan korumacı devlet politikaları anlatılarak Türkiye'nin PAFTA ülkelerine yapılan ihracatının Cezayir'e olan ihracatı ile ilişkisi ve yorumları yapılmıştır. Çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde serbest ticaret ve korumacılık politikaları incelenmiştir. İkinci bölümde tarife dışı engeller üzerine genel bilgi paylaşılmış ve bunların çeşitleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise, Türkiye-PAFTA ve Türkiye-Cezayir ilişkilerinden hareketle yıllara göre ihracat hacmi incelenip yorumlamalar yapılmıştır. Son bölümde ise kullanılan model tanıtılıp verilerle ilgili yorumlamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
World trade is gaining great momentum with globalization. Under the leadership of the World Trade Organization, the General Agreement on Trade and Tariffs promotes free flow of goods and services by removing customs barriers. However, countries continue to apply protectionist policies by using non-tariff barriers that emerged in the new world order. In this study, referenced with protectionist government policies contribute to explaining the trade globalization, the relation between Turkey's exports to PAFTA counties and Algeria and comments have been made. The study consists of four main parts. In the first part, free trade and protectionism policies are examined. In the second part, general information on non-tariff barriers is shared and their types are discussed. In the third part, Turkey-PAFTA and Turkey-Algeria relations and their yearly basis export volume were examined and in the last part the model is explained and the data is interpreted.