Macroprudential policies, persistence of uncertainty and leverage dynamics a study for real sector in Turkey
Makroihtiyati politikalar, süreklilik arzeden belirsizlikler ve şirket borçlanma dinamikleri türkiye'deki reel sektör üzerine bir çalışma
- Tez No: 672086
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA NURAY GÜNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, Türkiye'deki finansal olmayan şirketlerin sermaye yapısı dinamiklerini, kamuya açık olmayan ve emsalsiz bir veri seti kullanarak son yirmi yıl için analiz etmektedir. Panel modelinin sonuçları, finansal gelişmişlik düzeyinin şirket borçluluğunu artırdığını, kamu borçluluğunun ise kısıtladığını göstermektedir. Söz konusu iki etkinin de halka açık firmalardan ziyade halka açık olmayan firmalar için daha geçerli olduğu görülmektedir. Ayrıca, finansal gelişmişlik düzeyindeki artış hem büyük büyük hem de küçük ve orta ölçekli firmaların (KOBİ) uzun vadeli borçlanmalarını üzerinde olumlu bir etkiye sahipken, bu etkinin KOBİ'ler için çok daha güçlü olduğu görülmektedir. Sonuçların dikkat çeken bir diğer boyutu ise, kamu borçluluğunun“dışlama”dönemlerinde sadece KOBİ'lerin olumsuz etkilenmesine karşın“yer açma”dönemlerinde hem büyük firmaların hem de küçük ve orta ölçekli firmaların olumlu etkilenmesidir. İkinci bölüm, ekonomik ortamın belirsizliğinin ve makro ihtiyati politikaların (MPP) kredi dinamikleri üzerindeki etkilerini firma düzeyinde analiz eden ilk çalışma olma özelliğini taşımaktadır. Bu bölümde, Türkiye'nin ekonomik koşullarının belirsizliği ve bu belirsizliğin sürekliliğine ilişkin endeksler oluşturulmuştur. Sonuçlar, kredi piyasasının belirsizlikten ziyade belirsizliklerin sürekliliğine tepki verdiğini, ayrıca belirsizliklerin sürekli olarak arttığı ve MPP'lerin sıkılaştırıldığı dönemlerde reel sektör firmalarının finansal borç bağlamında olumsuz etkilendiğini göstermektedir. Sonuçları daha da ilginç yapan bulgu ise, bu durumun büyük firmalar için değil sadece KOBİ'ler için geçerli olmasıdır. Son bölümde ise, KOBİ'lerin söz konusu koşullarda nasıl ayakta kalabildikleri sorusuna cevap aranmış ve Türkiye'deki şirketlerin yastık altı tasarruflarının (saklı rezerv) olduğu ve bunları ekonomik stres zamanlarında ve makro ihtiyati politikaların sıkılaştırıldığı dönemlerde kullandıklarına ilişkin iddiaları destekleyen kanıtlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study consists of three chapters. The first chapter analyses leverage dynamics of Turkish non-financial firms over the last 20 years using a confidential and unique firm-level dataset. Results of panel models reveal that financial development fosters corporate leverage while government indebtedness inhibits it. Both impacts are more pronounced for private firms rather than public firms. Besides, even though improvements in financial development foster long-term debt usage for both SMEs and large firms, this impact seems stronger for SMEs. Conspicuously, results reveal that SMEs suffer much more than large firms in crowding-out periods of government leverage while both SMEs and large firms benefit in crowding-in periods. The second chapter is the first study to explore the impacts of macroprudential policies (MPPs) and uncertainty of economic environment on leverage dynamics based on firm-level data. In this chapter, I construct uncertainty and persistence of uncertainty measures for economic environment in Turkey. Results reveal that credit market responds persistence of uncertainty rather than the level of uncertainty itself. Moreover, leverage of Turkish non-financial firms decrease significantly when uncertainty increases persistently and when macroprudential policy tools are tightened. Most strikingly, this is the case only for SMEs but not for large firms. In the last chapter, I attempt to unfold the riddle regarding how SMEs do survive in such an economic environment and provide significant evidence in support of the claim that Turkish corporations have some under-the-mattress savings (hidden reserves) that are utilized during the times of persistent stress and tightening of macroprudential policies.