Macroprudential policies for small open economies
Küçük açık ekonomiler için makro ihtiyati politikalar
- Tez No: 765797
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA GAYGISIZ LAJUNEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Son küresel mali kriz, sadece fiyat istikrarını sağlamanın makroekonomik istikrar için yeterli olmadığını çok açık biçimde ortaya koymuştur. Makroekonomik istikrarın ön koşulu olarak finansal istikrarın altını çizen yeni bir konsensüs oluşmuştur. Bununla birlikte, finansal istikrara ulaşma konusunda gerek finansal istikrarın tam tanımı gerekse uygun araçlar üzerinde henüz bir uzlaşı yoktur. Makro ihtiyati politikalara ve bunların etkinliği üzerine hem teorik hem de ampirik çalışmaların azlığına rağmen, bu politikalar küresel kriz sonrasında, özellikle gelişmekte olan piyasa ekonomilerinde, finansal istikrar amacı için politika yapıcılar tarafından kullanılmıştır. Bu çalışma ile, Türkiye deneyimini ele alarak bu alandaki çalışmalara katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Türkiye'de uygulanan makro ihtiyati politikaları altında yatan amaçlarla birlikte sunuyoruz. Sonrasında, teorik bir açık ekonomi modeli geliştirerek makro ihtiyati politika şoklarının etkilerini inceliyoruz. Sonuçlarımız, gevşetici kredi-değer oranı ve sermaye yeterliliği şoklarının kredi ve mevduat büyümesine yol açtığını, beraberinde üretim ve enflasyonun arttığını gösteriyor. Bununla birlikte, hedeflenen sektörlere göre sonuçlar farklılık arz ediyor. Türkiye verisi ile gerçekleştirdiğimiz ampirik analizimiz, zorunlu karşılıklarda gerçekleşen bir artış sonrasında tüketici kredilerinde oluşan faiz farkının arttığını, enflasyonun ve sanayi üretimi artışının ise gerilediğini ortaya koyuyor. Teorik model sonuçlarıyla örtüşür biçimde, kredi-değer oranlarında bir gevşeme sonrasında reel kredi büyümesi hızlanırken, sanayi üretimi ve enflasyon da artış gösteriyor.
Özet (Çeviri)
Recent global financial crisis has made it crystal clear that solely price stability is not enough for macroeconomic stability. A new consensus underlining financial stability as a prerequisite for macroeconomic stability emerged. However, there is not agreement neither on the exact definition of financial stability nor on the appropriate tools to reach financial stability. Macroprudential policies are widely employed by policy makers for financial stability purposes following the global crisis, in particular in emerging market economies, despite the scarcity of both theoretical and empirical work on these policies and their efficacy. We contribute to this field by giving a special emphasis to Turkish experience. We document the macroprudential policies applied in Turkey with their policy intentions. We also develop a theoretical small open economy model to study the impacts of macroprudential policy shocks. Our results show that loosen- ing loan-to-value shocks and capital adequacy shocks trigger credit and deposit growth, output, and inflation. Nevertheless, the responses differ with respect to targeted sectors. Our empirical analysis on Turkish data reveal that change in consumer lending spreads increases whereas inflation and industrial production decline after a reserve requirement hike. Similar to theoretical model results, real credit growth improves following an increase in the average loan-to-value cap. Industrial production growth and inflation also rise after a loosening loan- to-value shock.