Investigation of heat transfer enhancement in a tube with twisted tape by using concentrating solar power
Yoğunlaştırılmış güneş enerjisi kullanılarak içinde bükülmüş levha bulunan bir tüpte ısı transferinin incelenmesi
- Tez No: 672100
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. İBRAHİM KOÇ, PROF. DR. AHMED F. KHUDHEYER ALJANABI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Yoğunlaştırılmış güneş enerjisi, güneş enerjisinin birleştirilmesi ve yoğunlaştırılarak kullanılabilen dünyadaki yenilenebilir enerji kaynaklarından biridir. Bu sayısal çalışmada, bir ayna ve vakumlu camla kaplı bakırdan yapılmış tüpten oluşan parabolik oluklu kolektörün incelenmesi için bilgisayar yazılımı kullanılmıştır. Alüminyumdan yapılmış bükülmüş levha, çalışma sıvısı ile emici tüpün eksenel merkez hattı etrafında girdap akışı ve türbülans oluşturmak için tüpün içine yerleştirilmiştir. Su, Reynolds sayısı 2000 ile 9000 arasında değişen türbülans akışlı bir çalışma sıvısı olarak kullanılmıştır. Bu çalışmayı tanımlamak için süreklilik, momentum ve enerji denklemleri kullanılmıştır. Bükümlü levhanın eğim açısı 25 °, 33 °, 45 °, 50 °, 55 ° ve 60 ° olmak üzere altı farklı değerde dikkate alınmıştır. Türkiye'nin İstanbul şehrinde 41° enlem ve 28.97° boylamda, Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık olmak üzere seçilen dört farklı ay için 09:00 - 15:00 arasında periyodik bir süre için bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, 25 °, 33 °, 45 °, 50 °, 55 ° ve 60 ° ile bükülmüş levhalar için çıkış sıcaklığında sırasıyla % 7,83, % 14,89, % 19,57, % 21, % 4,76 ve % 12,23 düz tüpe göre artış göstermiştir. Nusselt sayısı 25 °, 33 °, 45 °, 50 °, 55 ° ve 60 ° ile bükülmüş levhalar için sırasıyla 18.51% , 39.88% , 41.01% , 43.95% , 12.38% , ve 22.4% düz tüpe göre artış göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Concentrated solar power is one of the renewable energy sources in the world that can be utilized from solar energy by combining and concentrating it. In this numerical study, computer software was used to investigate the parabolic trough collector consists of a mirror and tube made of copper covered with a vacuum glass. The twisted tape made of aluminum is placed inside the tube to generate swirl flow and turbulence around the axial centerline of the absorber tube with the working fluid. Water was used as a working fluid with turbulent flow, the Reynolds number varied for the range of 2000 to 9000. To describe the present study, continuity, momentum, and energy equations are used. The angle of inclination of the twisted tape has been taken into account in six different values: 25 °, 33 °, 45 °, 50 °, 55 °, and 60 °. A study occurred in the city of Istanbul in Turkey with 41° latitude and 28.97° longitude for a periodic time from 9:00 am to 3:00 pm, for four different selected months, September, October, November, and December. Results illustrated increasing in outlet temperature of 7.83%, 14.89%, 19.57%, 21%, 4.76%, and 12.23% for twisted tape with 25°, 33°, 45°, 50°, 55°, and 60° respectively, compared with the plain tube. Nusselt number increases by 18.51% , 39.88% , 41.01% , 43.95% , 12.38% , and 22.4% for twisted tape with 25° ,33° ,45°, 50°, 55° , and 60° respectively, compared with the plain tube.