Heat transfer enhancement using ferro-nanofluid with megnatic field in tube having inserted twisted tube
  1. Tez No: 828464
  2. Yazar: SALIM ABDULZAHRA ABBOODI AL ZERKANI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASER ALAIWI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yunan Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Birkaç araştırma girişimi, nanoakışkanların uygulamalarını daha kapsamlı bir şekilde araştıracaktır. ticarileşmesini artırmak için Son on yılda, manyetik kullanımı Isı transferini arttırmak için nanoakışkanlar, üstün özelliklerinin bir sonucu olarak giderek büyümüştür. diğer nanoakışkanlara kıyasla termal iletkenlik. Nanopartiküller, önemli bir termal iletkenlik ve viskozite gibi baz sıvıların termal özellikleri üzerindeki etkisi. Nanoakışkanlar kullanıldığında, çift borulu ısı eşanjörünün ısı iletme yeteneği önemli ölçüde geliştirilmiş. Diğer deneyler, konsantrasyonun arttığını gösterdi. nanoakışkanlar azaltıldı, ısı transfer katsayısı daha da arttı. Sonuç olarak, plakalı ısı eşanjörlerinde nanoakışkanlar kullanılmadan önce daha fazla araştırma yapılması gerekiyordu. bu koloidal süspansiyonun termal özellikleri temel olarak baz sıvınınkinden farklıdır. İçinde koloidal süspansiyonlar gibi çok bileşenli sistemler, asılı parçacıklar bir tanesiyle etkileşime girer bir diğeri önemli ölçüde. Mevcut çalışmanın ana hedefleri, iyileştirmeyi değerlendirmektir. bükümlü bant ve ferro-nanoakışkan kullanılarak elde edilen ısı transferi ve ferro-nanoakışkan üzerindeki bir manyetik alanın ısı transfer hızı üzerindeki etkisi. Çalışmalar hakkında daha derin bir anlayışa sahip olmak için hesaplamalı akışkanlar dinamiği (CFD) yürütülür. akışın alanı. (k-ε) modeli, bozulma modelinin etkilerini açıklamak için kullanılır, iki araç koşulunun konfigürasyonunu içerir. Bu nedenle, bu Kartezyen yön çerçeveleri, matematiksel düzenlemenin prosedürleri (x, y ve z). Hesaplama üç katmanlı olarak üretilir. Çerçeve matematiği oluşturulacak ve ANSYS yazılımı kullanılarak ağa bağlandı, bundan sonra bir vaka kopyalanacak. bu bükülmüş bant kullanarak ısı transferini iyileştirme süreci için matematiksel sonuçlar ve çeşitli koşulların etkisiyle ferro-nanoakışkan: dönme döngüsü, manyetik alan bir manyetik ile ferro-nanosıvı kullanırken ferro-nanosıvının yoğunluğu ve konsantrasyonu ısı transferini iyileştirmek için alan, yukarıda belirtilen koşulların basınç üzerindeki etkisi, sıcaklık ve sıvı hızı da belirgindir. Bulgular gösteriyor ki, herkes için çalışma koşulları, hız artarken sıvı basıncı düşer ve sıcaklık eşit olarak yükselir.
Özet (Çeviri)
Several research initiatives will investigate the application of nanofluids more fully in order to enhance its commercialisation. Over the past ten years, the usage of magnetic nanofluids for enhancing heat transfer has gradually grown as a result of its superior thermal conductivity compared to other nanofluids. Nanoparticles have a significant impact on the thermal properties of base fluids, such as thermal conductivity and viscosity. When nanofluids are used, the double-tube heat exchanger's ability to transmit heat is considerably enhanced. Other experiments showed that when the concentration of nanofluids was reduced, the heat transfer coefficient increased even more. As a result, more investigation was needed before using nanofluids in plate heat exchangers. The colloidal suspension's thermal properties essentially differ from those of the base fluid. In multi-component systems like colloidal suspensions, suspended particles interact with one another significantly. The major goals of the current work are to assess the improvement in heat transfer achieved by utilizing twisted tape and ferro-nanofluid, and to model the impact of a magnetic field on ferro-nanofluid on the rate of heat transfer. Studies in computational fluid dynamics (CFD) are conducted to have a deeper understanding of the field of the stream. The (k-ε) model is used to explain the effects of the disturbance model, which comprises the configuration of two vehicle conditions. Therefore, these Cartesian direction frameworks will be addressed by the mathematical arrangement's procedures (x, y, and z). Calculation with three layers is produced. The framework math will be created and networked using ANSYS software, after which one case will be replicated. The mathematical results for the process of improving heat transfer utilizing twisted tape and ferro-nanofluid with the effects of several conditions: rotational cycle, magnetic field intensity, and concentration of ferro-nanofluid when using ferro-nanofluid with a magnetic field to improve heat transfer, the influence of the aforementioned conditions on pressure, temperature, and fluid velocity is also evident. The findings demonstrate that for all operating circumstances, fluid pressure decreases while velocity increases and temperature rises uniformly.