Kampanya sonrası reaktif yanal transferler ile stok yönetimi
Post-campaign inventory management with reactive lateral transshipments
- Tez No: 672107
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜRAY GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Tedarik zinciri ağında ürünlerin son müşteriye satışında yer alan perakende şirketleri, artan rekabet koşulları ve globalleşen ekonomide ayakta kalabilmek için farklı satış kanallarına yönelmektedir. Sadece fiziksel mağaza veya bayilerde satış yapmanın yanında internet üzerindeki platformlara da yatırımlar yapmaktadır. Şirketler yurt içi ve yurt dışında kendi e-ticaret siteleri ve Trendyol, Hepsiburada gibi kanalları aktif olarak tercih etmektedir. Perakende şirketleri internet kanalları üzerinden yapılan satışlarda, satışı artırmaya yönelik kampanyalar uygulamaktadır. Anneler günü, yılbaşı, 23 Nisan gibi özel günler, 11.11 ve Black Friday (Kara Cuma) gibi global kampanyalarda yoğun müşteri talepleri oluşmaktadır. Bu yoğun satış dönemlerinde, sistemsel ve operasyonel problemlerle karşılaşma riskleri oluşmaktadır. İnternet sitelerinde yavaşlık veya kitlenmeler, kargoda dar boğaz yaşanması, depo sevkiyat kaynağının yeterli olmaması, fiziksel olarak stokta olmayan ürünlerin satışı (stok hataları) nedeni ile müşteri siparişlerinin iptal edilmesi şirketlerin karşılaştığı örnek problemlerdir. Uluslararası bir hazır giyim perakende şirketinde uygulanan bu çalışmada, kampanya dönemlerinde e-ticaret müşteri siparişlerinin, depolardaki stok hatası nedeni ile karşılanamama problemi ele alınmıştır. Depodaki fiziksel ürün adetinin internete satışa açılan stok adeti ile uyuşmaması, aynı stok üzerinde birden fazla kişinin ürüne sipariş oluşturması, depo sevkiyat süreçlerinde hatalı çıkış yapılması gibi süreçler nedeniyle stokta olmayan ürünlere müşteri siparişleri oluşabilmektedir. E-ticaret operasyon ve planlama birimleri bu siparişleri manuel olarak yönettikleri yanal transfer aracılığı ile karşılayabilmek için çalışmalar yapmaktadır. Alınan aksiyonların manuel yürütülmesi hem çok uzun zaman almakta hem de istenilen ölçüde siparişlerin karşılanamamasına, satış ve ciro kaybına neden olmaktadır. Bu çalışmada depoda olmayan e-ticaret müşteri siparişlerinin yanal transferler aracılığıyla karşılanabilmesi için bir Karma Tamsayılı Programlama (KTP) modeli geliştirilmiştir. KTP modelleri özellikle endüstri mühendisliği ve yöneylem araştırmasında kullanılan bir modelleme tekniğidir. Canlı verilerle çalıştırılan optimizasyon modeli, e-ticaret deposuna diğer lokasyonlarından aktarılan ürünlerin minimum maliyetle aktarılmasını sağlamaktadır. Böylelikle manuel yürütülen süreç dijitalleştirilmiş, optimizasyon modeli ile hem çalışma süresi minimuma indirilmiştir hem de müşteri siparişlerinin karşılanma oranları artırılarak şirketin satış kaybı azaltılmıştır.
Özet (Çeviri)
In supply chain networks, retail companies focus on different sales channels in order to survive in fierce competition conditions and globalizing economy. Companies make investments in online platforms in addition to physical stores or wholesale markets. They prefer online markets such as Trendyol, Hepsiburada as well as their own e-commerce sites in Turkey and international market. Retail companies launch campaigns to increase sales. Customer demands occur intensively on special days and global campaign such as Mother's Day, April 23rd, 11.11 and Black Friday. During these periods, the overall process is prone to some systemic and operational risks such as locking of websites, having bottlenecks at cargo operations, insufficient resources of warehouse shipment, cancellation of customer orders due to stock errors. In this study, we analyze the unmet e-commerce customer demands at an international retail company due to stock errors in warehouses. Customer orders may occur for products that are not physically in stock because of several issues like (i) un-matching quantities of physical products in the e-commerce warehouse and available stocks for sale on the internet, (ii) orders which are given for the same products more than one person, (iii) incorrect shipping at the warehouse. E-commerce operations and planning units work on these unmet orders by manually planning lateral shipments from the other warehouses. Manual operations take a long time, cause unsatisfied orders and loss of sales and revenue. In this study, a mixed integer programming (MIP) model is developed and implemented to fulfill the unmet e-commerce customer orders. This optimization process is performed using real data from a retail company and minimizes the cost of transferring units. the manual operations are digitized, the solution time is minimized and the loss of sales of the company is reduced with an increasing rate of fulfilling e-commerce customer orders.