Siyasal iletişim açısından siyasal kampanya yönetimi
Political campaign management in terms of political communication
  1. Tez No: 848068
  2. Yazar: HAKAN KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGEHAN GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, Public Relations, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Siyasal kampanyalar, demokrasinin en önemli araçlarından biridir. Siyasal kampanyalar sayesinde seçmenlerin siyasal katılımları gerçekleşmektedir. Geleneksel anlamda siyasal katılımın en önemli unsuru oy vermektir. Bu açıdan siyasal kampanyalar, siyasal katılımın en büyük göstergelerinden biridir. Katılımın yüksek olduğu ülkelerde demokrasinin sağlıklı işlediği düşünülmektedir. Siyasal kampanyalar, seçmenlerin bilgilendirilmesi, ikna edilmesi ve harekete geçirilmesini amaçlamaktadır. Bu süreçte de çeşitli iletişim kanallarından faydalanılmaktadır. Siyasal kampanya yönetiminde çeşitli basamaklar bulunmaktadır. Bunlar; hedefleme, kampanya stratejisi oluşturma ve mesaj seçimi, aday seçimi, kampanya ekibi oluşturma ve kampanya iletişimidir. Siyasal kampanyalardaki hedefleme, seçmenlerin özelliklerinin ve beklentilerinin bilinmesini kapsamaktadır. Hedefleme sürecinde seçmenler, çeşitli kıstaslara göre gruplandırılmaktadır. Bu gruplandırma süreci aynı zamanda seçmenlere hangi kanallardan hangi araçlarla ulaşılması gerektiğinin de belirlendiği aşamadır. Hedefleme yapılırken yaş, cinsiyet, coğrafi yerleşim başta olmak üzere birçok unsur dikkate alınmaktadır. Bu çalışmada hedefleme kıstaslarından biri olan yaş faktörü dikkate alınarak genç seçmenlerin siyasal kampanyalardan beklentileri ortaya çıkarılmaya ve anlaşılmaya çalışılmıştır. Çalışma grubuna 2000 ve sonrası doğumlu genç seçmenler diğer bir ifadeyle Z kuşağı bireyleri alınmış, derinlemesine görüşme tekniğiyle veriler elde edilmiştir. Siyasal katılım, oy verme davranışı, lider-aday özellikleri ve siyasal kampanya boyutları altında yarı yapılandırılmış görüşme soruları sorulmuştur. Elde edilen veriler MAXQDA 2020 programıyla analiz edilmiştir. Elde edilen veriler sonucunda, genç seçmenler için nasıl bir siyasal kampanya oluşturmaları gerektiğine dair siyasal aktörlere önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the traditional sense, voting is the most significant element of political participation, and political campaigns serve as a major indicator of it. Political campaigns are a crucial aspect of democracy as they facilitate political participation. It is believed that countries with high participation rates have a well-functioning democracy. Political campaigns aim to inform, persuade, and mobilise voters. Various communication channels are utilised in this process. Political campaign management involves several steps, including targeting, campaign strategy formulation, message selection, candidate selection, campaign team formation, and campaign communication. Targeting is the process of grouping voters based on various criteria, such as their characteristics and expectations. During the grouping process, the channels and tools used to reach voters are determined, taking into account factors such as age, gender, and geographical location. This study aims to reveal and understand the expectations of young voters towards political campaigns, taking into account age as one of the targeting criteria. The study group consisted of individuals born in 2000 and after, also known as Generation Z, and data were collected through in-depth interviews. The study employed semi-structured interview questions to investigate political participation, voting behaviour, leader-candidate characteristics, and political campaigns. The data collected were analysed using the MAXQDA 2020 programme. The findings provide suggestions for political actors on how to create effective political campaigns for young voters.