Gezegenlerin kütle – yarıçap ilişkileri
The mass – radius relation of planets
- Tez No: 672129
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAY TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Astronomik cisimlerin en önemli salt parametrelerinden ikisi kütle ve yarıçaptır. Giderek artan yeni gezegen keşifleriyle beraber, gezegenlerin kütle veya yarıçap parametreleri elde edilir. Burada gezegenlerin kütle – yarıçap (M – R) ilişkileri üzerine günümüze kadar yapılan çalışmalar ve bu çalışmaların sonuçları ele alınmıştır. Gezegenlerin M – R ilişkileri belli bir kütle değeri için farklı yarıçaplar olacak şekilde dağılımlar göstermektedir. Bu dağılımlara rağmen olası bir ilişki elde edebilmek için kullanılması gereken istatistiksel süreçler de ele alınmıştır. İstatistiksel yöntemlerin incelenmesi sonucunda, Bayes ve Hiyerarşik Bayes modellerinin gezegen veri grubu için“en uygun”M – R ilişkisini verdiği ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda elde edilen ilişkiler göstermektedir ki, gezegenlerin M – R ilişkilerini sadece kütle ve yarıçap ile tek bir ilişki olarak elde etmek mümkün değildir.
Özet (Çeviri)
Two of the most important fundamentel parameters of astronomical objects are mass and radius. With the increasing number of new planet discoveries, the mass or radius parameters of the planets are obtained. In this study, the discoveries on the mass – radius (M – R) relations of the planets and the results of these relations are discussed. The M – R relationships of the planets show distributions with different radii for a given mass. Despite these distributions, we can get a possible relation with statistical process. After examining the statistical methods, it was revealed that Bayesian and Hierarchical Bayesian models gave the“best fit”M – R relationship for the planetary data set. At the same time, the obtained relations show that it is not possible to obtain the M – R relations of the planets as a single relation with only mass and radius.