Türkiye ve seçilmiş Avrupa ülkelerinde enerji fiyatlarının enflasyonist etkileri
Inflationary effects of energy prices in Turkey and selected European countries
- Tez No: 672132
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN NAZİF ÇATIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bölgesel Kalkınma İktisadı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışma, Türkiye, Almanya, Birleşik Krallık, Fransa ve İtalya ekonomilerinde enerji fiyatları ile enflasyon arasındaki bağlantıları 1999:1-2019:12 dönemine ilişkin olarak Sınır Testi yardımıyla incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmadan elde edilen ampirik bulgular, göz önüne alınan tüm ülkeler için döviz kuru, petrol fiyatları ve/veya enerji fiyatlarından tüketici fiyatları ile ölçülen yurtiçi fiyatlara istatistiksel olarak anlamlı bir kısmi geçiş etkisinin bulunduğunu ortaya koymaktadır. Döviz kuru geçiş etkisinin Almanya ve Türkiye'de görece yüksek olduğu ve uluslararası petrol fiyatlarında meydana gelen değişimlerin yalnızca bu iki ülkede ulusal enerji fiyatlarını pozitif yönlü olarak etkilediği tespit edilmiştir. Buna karşın Türkiye dışında analizde yer verilen tüm ülkeler için yurtiçi enerji fiyatlarında meydana gelen değişimlerin yurtiçi fiyat düzeyini pozitif yönlü etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims at analysing the energy price-inflation nexus for Turkey, Germany, the United Kingdom, France and Italy throughout the period 1999:1-2019:12 utilizing the Bounds Testing methodology. Empirical results of the study reveal that there exist statistically significant incomplete pass-through effects from the exchange rate and/or energy price into the local prices represented by the consumer price indices in all countries under consideration. The exchange rate pass-through is relatively high in Germany and Turkey, and changes in international oil prices positively affect local energy prices only in those both countries. However, it is concluded that changes in local energy prices positively affect the local prices in all of the countries under investigation, except Turkey.