Kapı metaforu
Door as metaphor
  1. Tez No: 672226
  2. Yazar: ZİYA KAZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜMTAZ DEMİRKALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
“Kapı Metaforu”başlıklı raporda seçilen nesnenin (kapı) metafor olarak öznenin yaşantısında evrilen süreci incelenmiş ve kapının sanat nesnesine dönüşebilirliği üzerinde durulmuştur. Bu amaç doğrultusunda birinci bölümde, nesne başlığı altında insanların sıradan nesnelerle olan temaslarının yaşamdaki yansımaları gözönünde bulundurularak incelenmiş, bu yansımalar sonucunda sıradan nesnelerin estetik nesneye dönüşmesi sanat tarihinden örneklerle desteklenmiştir. Nesnenin Yeniden Tarif Edilişi/ Naylon alt başlığı altında öznenin gündelik yaşantısında kullandığı bir nesnenin başka nesneler üzerinden yeniden deneyimlenebilirliği araştırmıştır. Gündelik yaşamda sıklıkla kullanılan naylonun araştırma kapsamında yeni verilerinin keşfedilmesiyle birlikte yaşantıdaki kullanım alanlarından çıkartılarak yeni soyut formlar üretilmiştir. İkinci bölümde, mimariye bağlı bir kapının, kapı olarak özne üzerindeki etkilerinin neler olduğu ve mimariyle olan temasındaki söylemleri üzerinde durulmuştur. Öznenin temasta olduğu mekân olarak odayı içselleştirmesiyle kapı metaforu başlığı kapsamında üretimlerin nesnellik kazandığı saptaması yapılmıştır. Bununla birlikte kapının mekânla olan ilişkisi kapsamında mekânsal işler üreten sanatçı örnekleri ile rapor desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the report titled“Door Metaphor”, the process of the chosen object (door) as a metaphor in the subject's life was examined and the transformability of the door into an art object was emphasized. For this purpose, in the first part, under the title of objects, the reflections of people's contacts with ordinary objects in life were examined, and the transformation of ordinary objects into aesthetic objects as a result of these reflections was supported by examples from the history of art. Under the subtitle of Redescription of the Object / Nylon, the reexperiencing of an object that the subject uses in his daily life through other objects has been researched. With the discovery of new data within the scope of research, nylon, which is frequently used in daily life, has been removed from its usage areas in life and new abstract forms have been produced. In the second part, the effects of a door connected to architecture on the subject as a door and its discourses on its contact with architecture are emphasized. It has been determined that the productions gain objectivity within the scope of the door metaphor, as the subject internalizes the room as the place in contact. In addition, the report was supported with examples of artists who produce spatial works within the scope of the relationship of the door with the space.