Sekülerleşen dünyada Derridacı konukseverlik düşüncesinin imkânı
Possibility of Derridian hospitality thought in the secularizing world
  1. Tez No: 818717
  2. Yazar: TUĞRUL ATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Derrida modernleşmenin ortaya çıkardığı problemlere konukseverlik metaforu ile yaklaşır. Konukseverliği koşullu ve koşulsuz olarak ikiye ayırır. Koşullu konukseverliği modern birikimin eseri olarak tanımlar ve modernlik tecrübesinin içinde okur. Modernliği ve tecrübesini koşullu konukseverlik örneği ile ifadelendirir. Derrida için Kant koşullu konukseverlik örneklendirmesinde önemli bir yere sahiptir. Bunun yanında koşulsuz konukseverliği muhatabına bir teklif olarak sunar. Derrida bu teklifi yaparken koşulsuz konukseverliğin imkânsız olduğunu bilmektedir. Tam bu noktada Derrida, koşullu konukseverliği yapısökümcü okuma ile ele alır. Konukseverliğin bir nomos/yasa meselesi olduğunu ifade eder. Bu yasanın yaşam alanı ise bir mekân olarak evdir. Derrida, konukseverliği yasa ve mekân bağlamında okumak için sınır okumalarına ihtiyaç duyar. Bu yüzden eşik, kapı, pencere, sınır gibi kavramlara dikkat çeker. Derrida için ev sahip olduğu anlam ilişkileri bağlamında bedeni, dili, sınırı, yasayı barındıran bir mekândır. Bu okuma düzeninde baba, bu yasanın temsilcisi olarak karşımıza çıkar. Yabancı, konuk olarak Derridacı konukseverlik anlayışında önemli bir yere sahiptir. Çünkü hem ilişkiler ağının dışındadır hem konuk olarak kapımızdadır. Yabancı, evi ve evin yasalarını yapısöküme uğratma potansiyeline sahiptir. Bu yönüyle ev sahibine konuk olduğu ölçüde ev sahibini rehin alabilir. Bu çalışma yukarda özetlediğimiz Derridacı konukseverlik anlayışını konu edinmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde konukseverlik düşüncesinin Derrida tarafından nasıl okunduğuna, konukseverliğin bileşenlerine ve bu bileşenlerin tarihsel tecrübesine odaklanılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde seküler dünyanın konukseverliğin bileşenleri ile kurduğu dil incelenmiştir. Modernleşme ile tamamlayıcı anlamlara sahip olan seküler pratiklerin anlamına ve bu pratiklerin kurduğu bağlamlara odaklanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Derrida approaches the problems caused by modernization with the metaphor of hospitality. He divides hospitality into conditional and unconditional. He defines conditional hospitality as the work of modern background and reads it within the experience of modernity. It expresses its modernity and experience with the example of conditional hospitality. For Derrida, Kant has an important place in the sampling of conditional hospitality. In addition, Derrida offers unconditional hospitality to its addressee as an offer. While making this offer, Derrida knows that unconditional hospitality is impossible. At this point, Derrida takes conditional hospitality with deconstructive reading. He states that hospitality is a matter of nomos/law. The living space of this law, as a place, is home. Derrida needs border readings to read hospitality in the context of law and space. Therefore, it draws attention to concepts such as threshold, door, window, border. For Derrida, home is a place that contains the body, language, border and law in the context of meaning relations. In this reading order, the father appears as the representative of this law. The stranger, as a guest, has an important place in Derrida's understanding of hospitality. Because it is both outside the network of relations and at our door as a guest. The stranger has the potential to deconstruct the house and its laws. In this respect, it can take the host as a hostage to the extent that it is a guest to the host. This study deals with the concept of Derridaian Hospitality that we have summarized overpart. In the first part of the study, it focuses on how the idea of hospitality is read by Derrida, the components of hospitality and the historical experience of these components. The second part of the study examined the language the secular world established with the components of hospitality The focus has been on the contexts established by secular practices that have complementary meanings with modernization.