Evli ve çocuk sahibi olan bireylerin çocukluk çağı ruhsal travmaları ve evlilik uyumunun ebeveyn tutumu ile ilişkisi
The relationship between parental atitude, marital adjustment and childhood traumas of married i̇ndividualswho have children
  1. Tez No: 722924
  2. Yazar: MELİS GEDİK ÖZLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. NURHAN FISTIKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırma evli ve 2-6 yaş arası çocuğu olan bireylerin çocukluk çağı ruhsal travmaları, evlilik uyumu ve ebeveyn tutumları arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Bu amaç doğrultusunda araştırmaya 107'si kadın 56'sı erkek olmak üzere 163 ebeveyn katılmıştır. Katılımcılara, Katılımcı Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Ruhsal Travmaları Ölçeği, Evlilik Uyumu Ölçeği ve Ebeveyn Tutum Ölçeği uygulanmıştır. Verilerin analizi için çocukluk çağı ruhsal travmaları ve evlilik uyumu, çocukluk çağı ruhsal travmaları ve ebeveyn tutumları, evlilik uyumu ve ebeveyn tutumları arasındaki ilişkiler ayrı ayrı korelasyon ile incelenmiştir. Analizler sonucunda; çocukluk çağı ruhsal travmaları ile evlilik uyumu arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Çocukluk çağı ruhsal travmaları ile ebeveyn tutumlarından demokratik tutum ile negatif yönlü bir ilişki bulunurken; otoriter tutum ile pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Evlilik uyumu ve demokratik tutum arasında da pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Çocukluk çağı ruhsal travmaları alt boyutları ile ebeveyn tutumları arasındaki ilişkisinin analizleri sonucunda; fiziksel ihmal ve duygusal ihmal artarken demokratik tutumun azaldığı, otoriter tutumun arttığı bulunmuştur. Duygusal istismar ve cinsel istismar artarken izin verici tutumun arttığı bulunmuştur. Çocukluk çağı ruhsal travmaları alt boyutları ile evlilik uyumu arasındaki ilişkisinin analizleri sonucunda; fiziksel ihmal ve duygusal istismar artarken evlilik uyumunun azaldığı bulunmuştur. Çalışma sonuçları literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationships between childhood traumas, marital adjustment, and parental attitudes of individuals who are married and have children aged 2-6 were investigated. The sample of the study consists of 163 parents (107 female and 56 male). Participant information form, Childhood Trauma Questionnaire, Marital Adjustment Scale, and Parent Attitude Scale were applied. For the analysis of the data, all the relationships of childhood traumas with marital adjustment and parental attitudes were examined separately. As a result, it was reported that there is a significant and negative correlation between childhood traumas and marital adjustment. Although childhood traumas have a significant and negative correlation with democratic parenting, are correlated with authoritarian parenting positively. Also, it was found that marital adjustment and democratic parenting have a significant and positive correlation. According to the analysis of the correlation between the subscales of childhood traumas and parental attitudes, it was reported that while physical and emotional neglect increased, democratic parenting decreased but authoritarian parenting increased. Besides, it was reported that emotional/sexual abuse and permissive parenting are positively correlated. According to the analysis of the relationship between the subscales of childhood traumas and marital adjustment, it was found that while physical neglect and emotional abuse increased, marital adjustment decreased. The results of the study were discussed correlation the literature.