Search for image by analyzing of its features
Özniteliklerinin analiz edilmesi yoluyla görüntü arama
  1. Tez No: 672287
  2. Yazar: NAWRES IBRAHIM AYOOB
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEFER KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı, bir sorgu görüntüsü ile ilgili en kıyaslanabilir görüntüleri bulmaktır. Görüntülerin içeriği, görüntü alma sürecinde önemli bir role sahiptir. Görüntü içeriği, bir görüntünün piksellerini öznitelik çıkarımı adı verilen bir öznitelik kapsamına eşleyerek elde edilebilir. Öznitelik çıkarımı, multimedya işlemleri için dikkate değer bir adım ve görüntü analizi için çok önemli bir araştırma alanıdır. Çıkarılan öznitelikler matematiksel modelleme kullanılarak analiz edilebilir. Bu sistemde her bir görüntü, görüntü içeriklerine bağlı olarak öznitelik vektörleri şeklinde bir grup özniteliği temsil edebilir ve sonrasında veri tabanında öznitelik vektörlerini depolayabilir. Bir renk özniteliği renk histogram tekniği kullanılarak görüntüden elde edilebilir. Bu teknik, RGB renk alanına bağlı olarak bir görüntüdeki renk dağılımının ortaya çıkarılmasını sağlar. Doku özniteliğinin istatistiksel özelliklerini çıkarmak için gri düzey eş oluşum matrisleri (GLCM) kullanılabilir. Böylece, şeklin iç bölgesi ve sınırına göre şekil momenti değişmezleri tekniği kullanılarak şekil özniteliği çıkarılır. Görüntüler arasındaki benzerlik Öklid uzaklığı ile ölçülür. Öklid uzaklığının değeri azaldığında benzerlik değeri artar. Bu sistemin deneysel tahmini 150 renkli görüntüye dayanmaktadır. Ayrıca, deneysel sonuçlar diğer sistemlerle kıyaslandığında daha kısa bir işlem süresi içinde bilgi çıkarım kesinliğinin sağlandığını kanıtlamıştır.
Özet (Çeviri)
The original aim of the work is to find the most comparable images that relate to a query image. The content of images plays a significant role in an image retrieval process. The image content can be extracted by mapping pixels of an image into a feature scope called feature extraction. The feature extraction is a remarkable step for multimedia processing and is a very important research area for image analysis. The extracted features can be analyzed using mathematical modeling. In this system, each image can represent a group of features in the form of feature vectors depending on image contents, then store the feature vectors in the database. A color feature is derived from the image using a color histogram technique. This technique supplies a representation of the color distribution in an image depends on RGB color space. A gray level co-occurrence matrix (GLCM) method can be used to extract the statistical properties of the texture feature. So, shape feature is extracted by using shape moment invariants technique based on the inner region and boundary of the shape. A similarity between images is measured by Euclidean distance, where the similarity value increases whenever the Euclidean distance value decreases. The experimental estimation of this system is based on 150 color images and the experimental results are proved the retrieval accuracy in less processing time compared with other existing systems.