Endüstri ürünleri tasarımında özgünlük ve bir yöntem önerisi
Orginality in industrial product design and a process suggestion
- Tez No: 67229
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER KÜÇÜKERMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 280
Özet
TÜRKÇE ÖZET \ i ENDÜSTRİ ÜRÜNLERİ TASARIMINDA ÖZGÜNLÜK VE BİR YÖNTEM ÖNERİSİ ı Çalışmanın özü yaratıcılığın en önemli özelliği olan özgünlük ve bir yöntem önerisidir. Birinci bölüm bilinen tasarım süreçleri kapsamında tanınan ve kullanım bulan yaratıcılık yöntemlerini incelemektedir. Bu yöntemlerin Endüstri Ürünleri Tasanmı mesleği açısından olumlu ve olumsuz kısımları bölümün sonunda eleştirilir. Birinci bölümün ikinci kısmı özgünlüğü varolan tanımlan ile ele alır. Çok yönlü bir yaratıcılık araştırması içinde özgünlüğün bütün ilişkilerini tek tek tanıtır. Böylece özgünlüğün Endüstri Ürünleri Tasarımı idindeki yerini ve önemini bir kez daha dile getirir. | i İkinci bölüm önceki bölümdeki bilgilere karşıt olarak doğayı ele almakta ve çok yönlü incelemektedir: İnceleme özgünlüğün doğası ile başlar. Çünkü beyinde, düşünce merkezlerinde meydana gelen özgün fikirlerin, burada nasıl meydana geldiklerini öğrenmek sounç için çok yardımcı olacaktır... Bu kapsamda ikinci bölüm daha derin inceleme ile doğanın bütün makro ve mikro strüktür ilkelerini ve evrim kuramını ele alır. Bu kurama göre gelişen tersinmezlik yasasını ve metamorfozu büyüteç altına alır... Doğanın ilkeleri ile bilimsel çalışmaların madde tepkimelerini, geometrik ilkeleri vb. bilim ilkelerini karşılaştırır. Herbir inceleme ve araştırmayı yorumlayarak sonuç için işe yarayacak bilgiler elde eder. İnceleme doğanın özgünlüğe katkısı ile devam eder. İnsanın var olduğundan bu yana soyunu sürdürmek adına meydana getirdiği kültür varlıkları ile nasıl özdeşleştiği ve doğayı nasıl ülküleştirdiği adım adım gelişir. İkinci bölümün son kısmı özgün bir yöntem önerisine ulaşabilmek için özgün tasarlamaya yönlenmeyi bir basamak olarak seçer. Bu aşamada tarihi gelişimi içinde meydana getirilmiş yaratıcı tasarım örneklerini tek tek gözlemler. Onların yaratıcı-özgün özelliklerinin hangi yapılarına yansıdığını ortaya koyar, j Eserlerin tasarımcılarının düşüncelerini ele alır. Böylece sonuca etki edecek yardımcı yöntemler geliştirir. Sonuç bölümü yeni ve özgün bir tasarım yönteminin ortaya konduğu bir bölümdür. Özgün bir tasarım yöntemi kavramsal-metamorfoz ya da transformasyon adım alır. Bu yeni yöntem geliştirilmiş yardımcı yöntemlerle ve kendi içinde ayn ayrı denenir. Deneme için geleneksel çay kültürü ürünü olan demlikti bir çaydanlık seçilmiştir. Herbir deneme ayrı ayrı tanımlanır ve resimlenir. Profesyonel tasarımcılara ve özellikle tasarım öğrencilerine yardımcı olacağına inanılan bu yeni yönteme göre tasarımcılar kendi yöntemlerini de geliştirebilirler.
Özet (Çeviri)
ORGINALITY IN INDUSTRIAL PRODUCT DESIGN AND A PROCESS SUGGESTION: The essence of the work is the most important property of the creativity, which is originality and a process suggestion. The first part experiences the processes of creativity,which are known and used during the design processes.The positive and negative part of these processes from the aspect of industrial design profession,are criticized at the end.The first part of the second part deals with the existing definitions of originality. In a multiple creativity research, it introduces all the relations of the originality one by one, so the place of the originality in industrial design and its importance are once more stated.The second part, opposing to the informations of the former part deals with the nature and observes it in a multiple way.Observation begins with the nature of originality, because learning how the original ideas form in the thought centers of the mind will be very helpful for the result. To this extent, the second part deals with all the macro and micro principles of the nature and the theory of evolution with a deep observation. The law of not-beeing reverseble and metamorphosis are viewed under a magnifying glass, due to this theory. It compares the natures principles to material reaction of the scientific study and geometrical principles.By interpreting every examination and research, it obtains informations which will be helpful for the result. The study continues with the contribution of the nature to originality.How humanbeings identify themselves with natural objects that they have designed since the day they existed in order to continue their species, and how they idealize the nature is a step by step procedure. The last part of the second part chooses orientation of original design as a step,in order to reach an original process suggestion.At this stage, it examines original design examples which are created one by one m their historical sequences.lt mentions how creative and original properties reflect to the structure.lt deals with the thoughts of these designs designers.As a result, it develops helping processes which will be effective to the consequence. The last part is the part that a new and an original design process is mentioned.The original design process is named as conceptiual-metamorphosis or transformation.This new process is examined seperately with new-developed helping processes and in itself. The result of the traditional tea culture;a tea pot with a brewer is chosen for examination.Each try is named and demonstrated seperately. According to this new process,which is believed to be helpful to professional designers and especially design students, designers can develop their own processes.