Türkiye ve Batı Avrupa'daki köprü tasarımları ve bunların uygulanmasında kullanılan öngerilmeli beton kirişlerin karşılaştırmalı analizi: Genel bakış ve öneriler
A comparative investigation on the applications of prestressed concrete in bridge design in western europe and Turkey, outlook and suggestions
  1. Tez No: 67230
  2. Yazar: SALİH ERDAL ÖZDENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN MUNGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
TÜRKİYE VE BATI AVRUPA' DAKI KÖPRÜ TASARIMLARI VE BUNLARIN UYGULANMASINDA KULLANILAN ÖNGERÎLMELÎ BETON KİRİŞLERİN KARŞILAŞTIRMALI ANALİZİ ; GENEL BAKIŞ VE ÖNERİLER. ÖZET Ülkemizde öngerilmeli kirişlerin köprülerdeki uygulamaları son 20 yıldır büyük bir gelişme gösteriyor. Ancak bu uygulamaların hemen hemen tamamı Batı Avrupa ülkelerinde öncelikle Almanya ve İtalya'da uygulanan tekniklerdir. Öngerilmeli beton inşaatta Batı Avrupa'da özellikle Fransa, Almanya ve Rusya tarafından yapılan çalışmalarla önemli gelişme sağlanmıştır ve bu ülkeler dünyada söz sahibi ülkelerdir. Bu çalışmalarda kazanılan deneyim ve inşaatlarda uygulanan teknikler sayesinde işçilik, ekonomi, yük kapasitesi, deformasyon için çözümler geliştirilmiş ve daima daha büyük açıklıklar aşılabilmiştir. Türkiye' de geliştirilmiş özgün bir öngerilme tekniği yoktur. Bütün öngerme teknikleri, ülkemizde inşa edilen ilk öngerilmeli beton köprülerde uygulanmış, menşei Batı Avrupa olan ve bu ülkelerin ortaklığıyla yapılan çalışmalarla ülkemize gelmiştir. Bu şekilde İtalyan, Japon, Alman, Amerikan ve İngiliz inşaat firmalarının Türk inşaat firmalarıyla ortak olarak Türkiye'de çok sayıda köprüler inşa ettiği görülmektedir. Son yıllarda Türkiye'de Türk inşaat firmaları tarafından başarılı bir şekilde inşa edilmiş birçok öngerilmeli köprü örneğini görebiliyoruz. Bu başarının temelinde gerçekçi bir proje yönetimi, uygulanan yeni teknolojiler, mükemmel işçilik ve Türk Mühendislerinin başarılı çalışmaları yatar. Türk Müteahhitleri tarafından yurt dışında inşa edilen öngerilmeli beton köprüler bu görüşlerimizi basit bir şekilde ispatlıyor. Buna rağmen Türkiye' nin Batı Avrupa ülkeleri arasında daha iyi bir konuma gelmesi için daha etkin tarzda çalışmamız gerekiyor.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The application of prestressed concrete on bridges in Turkey has been developing greatly during the last 20 years, and most of the construction techniques applied to beams in bridges have been originally developed by the West European countries, mainly by Germany, France, Italy and also by Russia. These countries are leaders not only in Europe, in the World as well. They have developed many construction and prcstrcssing techniques and have realized many solutions during application in order to optimize the workmanship, cost, deformation, load resisting capacity and they have produced always longer spans. There is no prestressing technology developed in Turkey itself, all the prestressing technologies applied are those coming from abroad. They are all applied under the supervision of the foreign experts for the first time. It can clearly be seen that some Italian, Japanese, German, American and British companies have constructed so many bridges by joint venture with Turkish construction companies. Recently we can see so many successfully constructed prestressed concrete bridges that have been erected by Turkish construction companies. This success is mainly because of the project management, new construction technologies, perfect workmanship and excellent supervision by the Turkish Engineers. Prestressed concrete bridges that are constructed by Turkish contractors out of Turkey prove this fact. Nevertheless we have to study and work more efficiently to get a better position among other countries.