Hâfız Mustafâ Dûrbînî-zâde'nin güfte mecmuası (İaek Şevket Rado yazmaları, sr 078)
A lyric book of hâfiz Mustafâ Dûrbînî-zâde (İril Şevket Rado manuscripts, sr 078)
  1. Tez No: 672320
  2. Yazar: BETÜL UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN AKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 729
Özet
Güfte mecmuaları, başta Klasik Türk Musikisi olmak üzere Klasik Türk Edebiyatı için de önemli kaynaklardandır. Bu tez çalışmasında, Hâfız Mustafâ Dûrbînî-zâde'nin 1216 (1801/02) yılında yazdığı bir güfte mecmuası incelenmiştir. Mecmua, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü Kütüphanesi, Şevket Rado Yazmaları, numara 78'de“Şarkı Mecmuası”başlığıyla kayıtlıdır. 205 varaklık mecmuada çeşitli formlarda yazılmış 1052 güfte bulunmaktadır. Tez, üç bölümden oluşmuştur. Tezin ilk bölümü olan Giriş'te, Türk Musikisinin tarihçesinden bahsedilip mecmualar hakkında bilgi verildikten sonra; İkinci Bölüm'de Dûrbînî-zâde Hâfız Mustafâ'nın hayatına dair tespit edilenler aktarılmış, mecmua tanıtılarak, içerik ve yapı özellikleri açısından incelenmiştir. Üçüncü Bölüm'de ise çeviri yazılı metnin hazırlanmasında izlenen yol açıklanarak metnin çeviri yazısına yer verilmiştir. Bu çalışmayla Türk musikisi ve edebiyatına katkı sağlamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Lyric books are among significant sources for mainly Classical Turkish music also Classical Turkish Literature. In this thesis, Hâfız Mustafâ Dûrbînî-zâde's one of his book which was written in 1216 (1801/02) is analysed. The lyric book is registered in İstanbul Research Institute Library, Şevket Rado Manuscripts, numbered 78, titled as“Şarkı Mecmuası”. In this 205 pages lyric book, there are 1052 lyrics written in various forms. In thesis there are three chapters. In the Introduction, which is the first part of the thesis, after given history of Turkish music and information about the majmuas; in Second chapter, Dûrbînî's life is mentioned, introducing the lyric book, its context and structure features are analysed. In Third chapter, explaining the process of translation of the manuscprit, the transcription is given. It is aimed to contribute to Turkish music and literature with this study.