Nâziât ve Yâsîn sûresi bağlamında meâl problemleri
Problems of meaning in the context of Nâziât and Yâsîn sura
- Tez No: 672337
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Kur'an-ı Kerim tüm insanlığa gönderilmiş olan ilahî bir kitaptır. Kur'an-ı Kerim, Arapça olarak açık bir lisan ile indirilmiştir. Özellikle 19.yüzyıldan sonra Arap olmayan Müslümanların Kur'an'ı anlamak için başvurduğu temel kaynak meâller olmuştur. Türkiye'de Kur'an meâlleriyle ilgili pek çok eser yazılmıştır. Meâller, mütercimin yaşadığı çevrenin sosyal ve kültürel durumu çerçevesinde değişiklik göstermiştir. Çalışmanın birinci bölümünde Kur'an-ı Kerim'in tercüme yöntemlerine ve Kur'an meâllerindeki dikkat edilmesi gereken noktalara değinilmiştir. İkinci bölümde ise Türkiye Diyanet Vakfı Yayınları tarafından basılan Kur'an meâlinin, Yâsin sûresi tercümesinin incelemesi ve sonrasında ise bu meâl üzerinden yeni bir yöntemle hazırlanan meâl denemesi takdim edilecektir. Netice olarak bu çalışma, Kur'an meâllerinin güncelliğini koruyabilmesi, günümüz diliyle anlaşılır ve doğru bir tercümenin yapılabilmesi ve Kur'an'ın mesajının daha iyi anlaşılabilmesi için katkı sunmayı amaçlamış bir çalışmadır.
Özet (Çeviri)
The Quran is a divine book sent to all humanity. The Quran was sent down with a celar language. Especially, After the 19th century, main source used by non-Arab Muslims to understand the Quran were purviews. In Turkey, many purwiews about Quran were written. The purviews have changed in the context of the social and cultural situation of the enviroment in which the translator lives. In the first part of the study, the methods of translation of the Quran and the points to be considered in the purviews of the Quran and mentioned. İn the second part, the investigation of the Quran purview published by Religious Foundation of Turkey and the translation of Sure Yasin after that a new trial of purview prepared by a new method on this purview will be presented. In conclusion, this study aims to contribute to keeping the articles of the Quran up-to-date, making an understandable and correct translation in today's language, and better understanding the massage of the Quran.