Endonezya dış politikasında Çin ı̇kilemi: Natuna adaları krizi vakası
China dilemma in indonesian foreign policy: The case of Natuna Islands crisis
  1. Tez No: 672338
  2. Yazar: YUNUS EMRE ARMAĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR TEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Bölgesel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmada,“Endonezya dış politikası Çin'in yükselişine Natuna Adaları krizi bağlamında nasıl tepki veriyor”sorusuna yanıt aranarak, Endonezya dış politikası analizi yapılmıştır. Araştırmada, birincil kaynak olarak Endonezya resmî makamlarının açıklamaları, raporları ve demeçleri kullanılmış; Endonezya'da faaliyet gösteren yerel haber kaynaklarına öncelik verilmiştir. Bu çalışma, üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk olarak, Endonezya dış politikasındaki süreklilikler ve değişimler ele alınmıştır. Bu bölümde iç ve dış dinamiklerin dış politikayı nasıl etkilediğine işaret edilmiş; dış politika geleneklerinin, iç güvenlik tehditlerinin, lider değişikliklerinin, iç siyasetin, ordunun ve ekonomik durumun Endonezya dış politikası üzerindeki şekillendirici etkisi tartışılmıştır. Sonraki bölümde, Endonezya-Çin ilişkileri tarihsel düzlemde incelenerek Çin'in yarattığı tehdit-fırsat ikilemine odaklanılmıştır. Nitekim, 2014 sonrası Başkan Widodo yönetimi ile beraber Çin, deniz güvenliği bağlamında bir tehdit, ekonomik açıdan ise bir fırsat olarak değerlendirilmeye başlanmıştır. Widodo döneminde yükselen Çin'in Endonezya'nın kalkınmasına katkıda bulunduğu düşüncesiyle ekonomik ilişkiler gelişirken; Natuna Adaları'nın Münhasır Ekonomik Bölgesinin bir kısmının Çin tarafından“geleneksel balıkçılık alanı”olarak tanımlanmasına ve bu çerçevede yapılan deniz sınırı ihlallerine yönelik Widodo yönetiminin izlediği yeni deniz güvenliği politikaları iki devlet arasında bir kriz ortaya çıkarmıştır. Bu çerçevede son olarak Endonezya'nın deniz güvenliği politikaları; takımada devleti konsepti, deniz hukuku, Küresel Denizcilik Ekseni doktrini, Hint-Pasifik konsepti, Güney Çin Denizi anlaşmazlığı ve Natuna Adaları krizi bağlamında incelenmiştir. Bu çalışma, Widodo döneminde Çin'in yükselişine karşı Endonezya'nın Natuna Adaları krizi bağlamında hukuki, diplomatik, askeri ve ekonomik araçları aktif biçimde kullanarak deniz güvenliğini korumaya çalıştığını ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines how Indonesian foreign policy responds to the rise of China in the context of the Natuna Islands crisis. The primary sources used in this research include official documents, public statements, and speeches of Indonesian official authorities. This study consists of three main parts. Firstly, it was discussed continuity and change in Indonesian foreign policy. In this section, it was pointed out how internal and external dynamics affect Indonesian foreign policy. Thus, it was explored how foreign policy principles, internal security threats, leadership changes, domestic politics, the military, and economic situation shape Indonesian foreign policy. In the next section, it was analyzed Indonesia-China relations historically, and the threat-opportunity dilemma created by China. Together with President Joko Widodo, China started to be considered as a threat in the context of maritime security and as an opportunity in terms of the economy. While bilateral economic relations developed in Widodo period, Indonesian new maritime security policies against China's“traditional fishing grounds”claim to the northeast part of Natuna Islands Exclusive Economic Zone (EEZ) caused a crisis. Thirdly, maritime security policies of Indonesia were examined in the terms of the archipelago state concept, maritime law, the Global Maritime Fulcrum doctrine, the Indo-Pacific concept, the South China Sea (SCS) dispute, and the Natuna Islands crisis. It was revealed in this study that during Widodo period; legal, diplomatic, military, and economic instruments were actively used to protect Indonesia's maritime security against the rise of China.