Tarihsel Mağusa Kenti kentsel gelişiminin tasarım açısından değerlendirilmesi
The Assesment of urban development of the historical city of Magusa with respect to design
  1. Tez No: 67235
  2. Yazar: GÜLEN SEYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN KONUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
TÜRKÇE ABSTRAKT (en fazla 250 sözcük) : (TÜBİTAK/TÜRDOK'un Abstrakt Hazırlama Kılavuzunu kullanınız. ) ÖZET Günümüzde kentleri oluşturan dokunun belirli bir düzen içinde gelişmesi, sağlıklı ve planlı bir çevre oluşturmak için imar planları yapılmaktadır. Ancak gerek imar planlan gerekse koruma amaçlı planlar özellikle tarihi dokuya sahip şehirlerde kişilerin güncel ihtiyaçlarını ön plana çıkartarak mevcut kent dokusunu tahrip edecek şekilde yeni kentsel mekanların oluşumu karşısında etkili rol oynamaktadır. Zaman içinde kentsel doku üzerinde meydana gelen değişikliğin toplumu oluşturan bireylerin kültürel, ekonomik ve sosyal yaşantı düzeyi ile çok yakından ilgili olduğu görülmektedir. Bir anlamda şehirlerin kimliğini oluşturan kentsel dokunun değişmesi yada korunabilmesi yine bu faktörler etkisinde olmaktadır. Tarihi çevredeki kötü yapılaşma ve yıkımlar gün geçtikçe çevredeki kimlik olgusunun yitirilmesine neden oluyor. Tarihi çevreler, tarihsel süreç içinde geçirdikleri değişim sonucunda, ortaya koydukları kültürel kimlikleri ile birlikte günümüz koşullarına ayak uydurabildikleri ölçüde önem kazanıyorlar. Bu tezi hazırlamadaki esas amaç; günden güne değişim gösteren tarihi dokuya sahip kentlerde tarihi süreç içinde kazanılan kimlik değerlerinin ve bunun sürekliliğinin sağlanması için kentsel tasarıma yönelik çalışmalara kaynak olacak envanter örneğini Surlar İçi Mahallesindeoluşturmaktır.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRAKT (en fazla 250 sözcük ) ABSTRACT The planning system has been succesful in the past but today that is not well equipped to meet the problems of the historical cities. The planning system does have an important role in missing an adverse impacts, but in itself is not enough to counter all the pressure that arise. There is a need to encourage good management practice and develop new approaches. This would enable the urban designers to assess the environmental impact before the event takes place and damage occur. In any city, people from different cultural and social backgrounds affect the identity of the built environment and also indicates how the process of living was. It gives an idea of how this process should continue as well. Identity and multicultural tension have also become fundamental issues of our time. Cultural inspirations would provide a positive and creative influence on city planning and design..and moreover cultural and ethnic signs in the urban environment may be almost disguised. The study is concerned with identity problems resulting ffom.;the urban growth and revitalization in historical cities. The analysis of physical changes and the attempts to establish theoritical frameworks which will give detailed information about a specific area in Old City of Famagusta for defining identity in urban setting are the objectives of this theses.