An agent-based negotiation approach for supply chains
Tedarik zincirleri için etmen bazlı bir pazarlık yöntemi
  1. Tez No: 672361
  2. Yazar: CELAL OZAN BERK YAVUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REYHAN AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Tedarik zinciri, ürünlerin tedarikçilerden tüketicilere geçişini belirten bir ağdır. Tedarik zincirlerinde tedarikçiler, imalatçılar, distribütörler, ve perakendeciler birbiriyle etkileşime girerek ürün alır, ürünleri işler, depolar ve satar. İyi işleyen tedarik zincirlerinde maliyetlerin azaltılması ve toplam kârın artırılması amaçlanır. Tedarik zinciri bileşenlerinin bu amaca ulaşabilmesi için birbiriyle stratejik olarak etkileşimde bulunmalıdır. Örneğin başka tedarik zinciri bileşenleriyle varılan anlaşmaların ürün teslimatı ve ödeme bakımımdan olanaklı olmasına dikkat edilmelidir. Olanaklı anlaşmalar yaparken aynı zamanda kârın maksimize edilmesi de amaçlanmalıdır. Bu tezde, ANAC (International Automated Negotiating Agents Competition)'da yıllık yarışması yapılan“tedarik zinciri dünyası”adlı bir tedarik zinciri simülasyonu üzerinde çalıştırılmıştır. Çalışmada bir imalatçı etmen geliştirilmiştir. Geliştirilen etmen, simülasyondaki diğer etmenlerden ürün alıp, bazılarını işleyip başka etmenlere kâr yaparak satabilmektedir. Geliştirilen etmen, diğer etmenlerle ikili pazarlık protokolüne göre etkileşimde bulunmaktadır. Etmenin temel motivasyonu, ürünlerin arz ve talebine göre pazarlıkta ne kadar bencil veya cömert davranması gerektiğine karar verebilmektir. Geliştirilen etmenin performansı SCML 2019'daki en iyi çalışan etmenlerle yarıştırıp karşılaştırıldı. Test sonuçları, etmenin etkili bir şekilde ne kadar bencil veya cömert davranması gerektiğine karar verebildiğini ve yarışmadaki çoğu etmenden daha fazla kâr yapabildiğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
A supply chain is a network enabling the flow of goods from suppliers to end customers. In a supply chain, suppliers, manufacturers, distributors and retailers interact with each other to buy, process, store and sell products. In an efficient supply chain the main aim is to minimize the costs while maximizing the profits. To achieve this, the supply chain entities interact with each other wisely. For example, they need to agree on contracts maximizing their profits but not causing infeasibilities in the delivery or payment. In this thesis we worked on a supply chain simulation, namely the supply chain world, which has been used in Supply Chain Management League (SCML) of Automated Negotiating Agents Competition (ANAC), an international supply chain competition. In the supply chain world simulation environment, we proposed a factory manager agent which can procure products from other agents, processing some of them, and sells it with profit to other agents. The interactions with other agents are done in closed bilateral negotiations protocol. The motivation of the proposed agent is determining a good level of altruism and greediness in negotiations depending on the supply and demands of products. To evaluate the performance of the proposed agent strategy, we run a number of simulations and compare the performance of our agent with the performance of the top performing agents in the SCML 2019. The experiment results show that our agent, MyGreedyAgent, managed to adjust its greediness and altruism effectively based on the supply demand ratio and performed as well as ANAC 2019 top agents.