Hızlı üst çene genişletmesi ve petit tip yüz maskesi kullanılan sınıf ııı anomalili vakalarda maksilla, mandibula ve hava yolunda oluşan değişikliklerin incelenmesi
Investigation of the changes in maxilla, mandible and airway in class iii cases usi̇ng rapi̇d maxillary expansion and petit type face mask
  1. Tez No: 672362
  2. Yazar: ŞEYMA GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMMÜHAN BARÇIN ERÖZ DİLAVER
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, puberte döneminde olan sınıf III maloklüzyonlu bireylerde hızlı maksiller genişletme ve yüz maskesi kullanımıyla tedavi sonrası maksilla, mandibula ve hava yolunda oluşan değişiklikleri kontrol grubuyla karşılaştırarak değerlendirmektir. Materyal ve Metod: Bu retrospektif çalışma, iskeletsel Sınıf III anomaliye sahip, büyüme gelişimi devam eden 47 vakanın (25 kız, 22 erkek) sefalometrik filmleri üzerinden yürütülmüştür. Tedavi ve kontrol gruplarının ortalama kronolojik yaşları sırasıyla 10.52 ve 10.57 dir. Hasta kartlarından elde edilen bilgiye göre 26 vakadan (14 kız, 12 erkek) oluşan tedavi grubuna bonded tip hızlı maksiller genişletme ve petit tip yüz maskesi uygulanmıştır. Bonded tip hızlı maksiller genişletme apareyine yüz maskesi ile uygulanan kuvvet oklüzal düzlemle 200 açı yapacak şekilde dizayn edilmiştir. Çift taraflı 500 gram kuvvet günde en az 18-20 saat uygulanmıştır. Tedavi pozitif overjet elde edilene kadar ortalama 8 ay sürmüştür. Petit tip yüz maskesi tedavi aşamasını tamamlamış hastalardan tedavi başı ve sonunda sefalometrik filmleri alınmıştır. Kontrol grubu ise 21 vakadan (11 kız, 10 erkek) oluşmaktadır. 7 aylık kontrol süresi esas alınmıştır. Bu süre boyunca kontrol grubuna herhangi bir ortodontik tedavi uygulanmamıştır. Elde edilen veriler; grup içi değişimlerin değerlendirilmesinde eşleştirilmiş t testi, gruplar arası farkların değerlendirilmesinde independent t testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the changes (maxillary, mandibular, airway dimension) after rapid maxillary expansion and face mask therapy by compairing control groups. Material and Method: This retrospective study was conducted on cephalometric films of 47 growing subjects (25 females, 22 males) with skeletal Class III cases. The average chronological age of treatment and control group was 10.52 and 10.57 years respectively. Bonded type rapid maxillary expansion appliance and Petit type face mask were applied to the treatment group consisting of 26 cases (14 girls, 12 boys). The force applied to the bonded type rapid maxillary expansion appliance with a face mask is designed to make 200 angles with the occlusal plane. A 500 gr of force per side was applied for at least 18-20 hours a day. The treatment took an average of 8 months until a positive overjet was obtained. Cephalometric films were taken before after treatment. The control group consists of 21 cases (11 girls, 10 boys). Observation period of the control group was 7 months. During this period, no orthodontic treatment was applied to the controls. The paired t test was used to evaluate intragroup differences, and the independent t test was used to evaluate intergroup differences.