Yerel yönetimlerde afet yönetimi ve kurumsallaşma: Beylikdüzü Belediyesi örneği
Disaster management and institutionalization in local governments: Example of Beylikdüzü Municipality
  1. Tez No: 672398
  2. Yazar: TALHA TUNCER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR BAŞAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ SABRİ ÖZ, DOÇ. DR. MURAT ÇEMBERCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Yerel belediyeciliğin öneminin hızla arttığı bir dönemde, dünyanın karşı karşı-ya kaldığı doğal afetler coğrafya temelinde ülke ülke farklılıklar gösterirken, belediye-lerin de bu farklılıkla paralel önlemler almaya ve toplum yaşamını en hafif hasarla ve mümkünse hasarsız geçirmeye yönelik çalışmalar yapıldığı görülmektedir. Bir afet için öncesi, sırası ve sonrası olmak üzere üç temel zamanlama söz konusudur. Her safha için gerek yerinden yönetimin gerek sivil toplum kuruluşlarının gerekse de kamu yara-rına çalışan sair kurum ve kuruluşların alması gereken pozisyonlar mevcuttur. Belirli bir bölgede afet yaşanması halinde, afet yönetmeliği dikkate alınarak belirlenen bölge-lerin farklı kriterlere göre uygunluğunun ne olduğu, bu çalışmanın sorunsalını teşkil etmektedir. Bu çalışmada, yerinden yönetim faktörü ile afet koordinasyonlarının kurumsal yapısı literatür taraması ile yapılmakta, akabinde de Beylikdüzü Belediyesi özelinde yapılan çalışmalar saha çalışması ile desteklenerek derinlemesine mülakat yöntemi nitel ve Analitik Hiyerarşi Modeli (AHP) araştırma yöntemi ile bir tez sunulmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda kurumsallaşma ilkelerinin kurumların yöneti-minde ve uygulamalarında ana faktörü olan“hesap verilebilirlik”ve“şeffaflık”ilkele-riyle birlikte her alanda olduğu gibi yerel yönetimlerde afet ve koordinasyon birimleri-nin işleyişini de bu ilkeler prensip haline getirilerek yönetilirse afetlere karşı önlemler ve pozisyonlar ile afetin oluşturacağı zararların en aza indirilebileceği desteklenmek-tedir. Bu araştırmada kurumların afet yönetimindeki başarısının, kurumsallaşma ilkele-rine bağlı kalmaları doğrultusunda gerçekleştiği gözlemlenmektedir.
Özet (Çeviri)
At a time when the importance of local municipality is rapidly increasing, it is observed that while the natural disasters faced by the world differ from country to co-untry on the basis of geography, the municipalities are working to take precautions parallel to this difference and spend the life of society with the slightest damage and even without damage. There are three basic timings for a disaster: before, during and after. For each stage, there are positions to be taken both by decentralization, non-governmental organizations and other institutions working for the public interest. In the event of a disaster in a certain region, the suitability of the regions determined by considering the disaster regulation according to different criteria constitutes the prob-lematic of this study. In this study, the institutional structure of the local management factor and di-saster coordination is done by literature review, and then a thesis is presented with the in-depth interview method, qualitative and Analytical Hierarchy Model (AHP) research method, by supporting the studies conducted in the Beylikdüzü Municipality with field work. As a result of the researches, if the operation of disaster and coordination units in local administrations is managed by making these principles as a principle, together with the principles of“accountability”and“transparency”, which are the main factors of institutionalization principles in the management and implementation of instituti-ons, as in every field, it is It is supported to be reduced. The success of these instituti-ons in disaster management research, adhere to the principle of institutionalization-mai is observed that takes place in line.