Yerel yönetim hizmetlerine yapay zeka entegrasyonu ve gelecek senaryoları: İBB AKOM örneği
Integration of artificial intelligence into local government services and future scenarios: The case of IMM-affiliated AKOM
- Tez No: 930976
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE NECLA KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) özelinde, yapay zekânın yerel yönetim hizmetlerine entegrasyonunu ve bu entegrasyonun gelecekteki etkilerini kapsamlı bir şekilde incelemektedir. Çalışma, dijital dönüşüm süreçleri bağlamında, yapay zekânın afet yönetimi, akıllı şehirler ve kamu güvenliği gibi kritik alanlardaki uygulamalarına odaklanmaktadır. Literatür taraması, bu teknolojilerin yerel yönetimlerdeki mevcut kullanımını, süreçlere sağladığı katkıları, karşılaşılan zorlukları ve fırsatları detaylı bir şekilde ele almıştır. Araştırmada, nitel veri toplama yöntemleriyle ilgili paydaşlardan derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiş ve toplanan veriler içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Kodlama süreci sonucunda yedi ana tema belirlenmiştir: mevcut teknoloji altyapısı, operasyonel süreç yönetimi, iletişim süreçleri, vatandaş perspektifi ve sosyal etkisi, zorluklar ve fırsatlar, gereksinimler ve gelecek beklentileri. Bu temalar, yerel yönetimlerde yapay zekâ uygulamalarının çeşitli boyutlarını anlamak ve çözüm önerileri geliştirmek için temel bir çerçeve sunmuştur. Araştırma bulguları, yapay zekâ teknolojilerinin yerel yönetim hizmetlerinin verimliliğini artırmada güçlü bir potansiyele sahip olduğunu ortaya koymaktadır. AKOM'un mevcut teknoloji altyapısı güçlü bir temel oluşturmakla birlikte, süreç yönetimi ve iletişimde iyileştirme alanlarının olduğu görülmüştür. Özellikle vatandaş odaklı hizmetlerde şeffaflık, hız ve güvenilirlik gibi avantajların, vatandaş memnuniyetini artırabileceği vurgulanmıştır. Bununla birlikte, bu potansiyelin gerçekleştirilmesi için kurum içi kapasitenin geliştirilmesi, veri güvenliğinin sağlanması ve gerekli yasal düzenlemelerin yapılması gerektiği belirlenmiştir. Sonuç olarak, yerel yönetimlerde yapay zekâ uygulamalarının entegrasyonu için yenilikçi ve sürdürülebilir stratejilere ihtiyaç duyulmaktadır. Doğru bir yönetişim modeli ve iş birliği stratejileriyle, bu teknolojiler kriz yönetimi, hizmet sunumu ve vatandaşlarla etkileşim gibi alanlarda önemli katkılar sağlayabilir. Tez ayrıca, yerel yönetimlerde dijital dönüşüm süreçlerinin etkisini ölçmek için önerilen metodolojik bir çerçeve sunarak, bu alandaki gelecekteki çalışmalara ışık tutmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis comprehensively examines the integration of artificial intelligence (AI) into local government services, focusing on the Disaster Coordination Center (AKOM) of the Istanbul Metropolitan Municipality (IMM) and the future impacts of this integration. The study, within the context of digital transformation processes, focuses on AI applications in critical areas such as disaster management, smart cities, and public safety. The literature review thoroughly discusses the current use of these technologies in local governments, their contributions to processes, and the challenges and opportunities they present. In the research, in-depth interviews were conducted with stakeholders using qualitative data collection methods, and the collected data were analyzed through content analysis. As a result of the coding process, seven main themes were identified: current technology infrastructure, operational process management, communication processes, citizen perspective and social impact, challenges and opportunities, requirements, and future expectations. These themes provide a fundamental framework for understanding the various dimensions of AI applications in local governments and developing solutions. The research findings reveal that AI technologies have strong potential to enhance the efficiency of local government services. While AKOM's current technology infrastructure provides a solid foundation, areas for improvement in process management and communication have been identified. The advantages of transparency, speed, and reliability in citizen-focused services are highlighted as factors that could increase citizen satisfaction. However, it has been determined that in order to realize this potential, internal capacity development, data security and necessary legal regulations are essential. In conclusion, the integration of AI applications in local governments requires innovative and sustainable strategies. With the right governance model and collaboration strategies, these technologies can make significant contributions to areas such as crisis management, service delivery, and citizen interaction. The thesis also presents a proposed methodological framework for measuring the impact of digital transformation processes in local governments, aiming to shed light on future research in this field.