Haber çerçeveleme kuramı bağlamında çevrimiçi gazetelerde dezavantajlı grup olarak engelli çocuk temsili
Representation of disabled children as disadvantageous group in online newspapers within the context of news framing theory
  1. Tez No: 864670
  2. Yazar: ŞEBNEM YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ÇATALCALI CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışma,“”Haber Çerçeveleme Kuramı Bağlamında Çevrimiçi Gazetelerde Dezavantajlı Grup Olarak Engelli Çocuk Temsili" başlığı altında, engelli çocuklara yönelik medyanın engellilik kavramına yönelik nasıl bir temsil sağladığını araştırmaktadır. Engellilik kavramına yönelik birçok tanımlama mevcuttur. Uluslararası ve ulusal bağlamda çeşitli örgüt ve kuruluşların, engellilik yaklaşımları ortak çerçevelerde birleşse de toplumsal açıdan engelliliğe bakış farklı olabilmektedir. Engelli olma durumu, toplumların, toplumsal değişim sürecine bağlı olarak değişebilmektedir. Dezavantajlı grup olarak tanımlanan engelli bireyler, geniş bir skalada ele alınmaktadır. Engelli çocukların, sosyal yaşam içerisinde karşılaştıkları zorluklar onların, toplumdaki diğer bireyler tarafından ayrımcı tutum ve davranışlara maruz kalmalarına neden olmaktadır. Çalışmada, Goffman'ın haber çerçeveleme kuramı bağlamında Türkiye'de ulusal yayın yapan çevrimiçi gazetelerde dezavantajlı grup olarak engelli çocukların temsili üzerine odaklanılmaktadır. Araştırmada, çevrimiçi gazetelerde engelli çocukların nasıl temsil edildiği, söz konusu temsillerin nasıl çerçevelendiği ve nasıl algılandığı, araştırmanın ana eksenini oluşturmaktadır. Yeni medya içerisinde kendisine yer bulan çevrimiçi gazetelerde, engelli çocukların kalıpyargılar ile tanımlanması, onlara ilişkin bir temsil sorununun olduğunu ortaya koymaktadır. Bu bağlamda çalışmada, çevrimiçi gazetelerde haber temaları üzerinden engelli çocuk temsillerinin incelenmesi ve bu anlamda nasıl bir engellilik söylemi inşa edildiğinin ortaya koyulması amaçlanmaktadır. Araştırmada, içerik analizi yöntemi kullanılmakta ve MAXQDA 2020 programı ile veriler değerlendirmeye alınmaktadır. Bu doğrultuda, araştırma örneklemini; genel yayın politikası farklı, ulusal yayın yapan, 6 farklı çevrimiçi gazetenin (Birgün, Sözcü, Hürriyet, Milliyet, Yeni Akit ve Yeni Şafak), 1 Ocak ile 31 Aralık 2022 tarihleri arasındaki, belirlenen haber temaları üzerinden (Spor, Sağlık, Eğitim, Politika/Siyaset, Polis-Adliye, Ekonomi, KültürSanat, Çevre, Bilim ve Teknoloji) oluşturulmuştur. Elde edilen verilen sonucunda ise incelenen çevrimiçi gazetelerdeki engelli çocuk haberlerinde, engelli çocukların daha çok mağduriyetleri üzerinden olumsuzlukların konusu olarak temsil edildiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study, under the title of“Representation of Disabled Children as Disadvantageous Group in Online Newspapers within the Context of News Framing Theory”, investigates how the media for disabled children provides a representation of the concept of disability. There are many definitions for the concept of disability. Although the approaches to disability of various organisations and institutions in the international and national context are united in common frameworks, the social view of disability may be different. The status of disability may change depending on the social change process of societies. Individuals with disabilities, defined as a disadvantaged group, are addressed in a wide range ofscales. The difficulties faced by children with disabilities in social life cause them to be exposed to discriminatory attitudes and behaviours by other individuals in the society. The study focuses on the representation of children with disabilities as a disadvantaged group in national online newspapers in Turkey in the context of Goffman's news framing theory. The main axis of the research is how disabled children are represented in online newspapers, how these representations are framed and how they are perceived. The fact that children with disabilities are defined with stereotypes in online newspapers, which find a place in new media, reveals that there is a representation problem regarding them. In this context, the study aims to analyse the representations of disabled children in online newspapers through news themes and to reveal what kind of disability discourse is constructed in this sense. In the research, the content analysis method is used and the data are evaluated with the MAXQDA 2020 Programme. In this direction, the research sample was formed from 6 different online newspapers (Birgün, Sözcü, Hürriyet, Milliyet, Yeni Akit and Yeni Şafak) with different general editorial policies and national publications, between 1 January and 31 December 2022, based on the determined news themes (Sports, Health, Education, Politics/Politics, PoliceCourthouse, Economy, Culture-Art, Environment, Science and Technology). As a result of the data obtained, it is seen that in the news about children with disabilities in the online newspapers examined, children with disabilities are mostly represented as the subject of negativity through their victimisation.