Cihan Aktaş'ın romanlarında halk bilimi unsurları üzerine bir inceleme
A review of folklore elements in the novels of Cihan Aktaş
  1. Tez No: 672454
  2. Yazar: MUHAMMED İSMAİL DÜLEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT KEKLİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Ortak kültür etkileşimlerinin etkisi ile oluşan kültürel motifler sosyal yaşamın ve edebiyatın bir parçası haline gelmiştir. Sözlü aktarımlarda olduğu kadar yazarların eserlerinde de bu motifleri bulmak mümkündür. Romanlarında Türk kültür motiflerini yaşanmışlıkla birleştirerek kullanan önemli yazarlardan bir tanesi de Cihan Aktaş'tır. Yaptığı araştırmalara tecrübelerini ekleyen ve ülkedeki gelişmeleri yakından takip eden yazar, romanlarında okuyucularına eserlerin geçtiği dönemlere tanıklık etme imkânı verir. Yapılan bu çalışmada, Cihan Aktaş'ın romanlarında Türk halk bilimi unsurlarının varlığı incelenmiştir. Eserlerinde yer verdiği halk bilimi unsurlarının değerlendirmesi yapılmıştır. Yazar, Türk halk bilimiyle etkileşimi olan kent ve kasaba unsurları, dini inanışlar, giyim-kuşam, geçiş dönemleri, halk mutfağı gibi kültür öğelerini anlatımsal zenginlik açısından kullanmıştır. İncelenen romanlarda yazarın birçok halk bilimi unsuruna önem verdiği görülmüştür. Aktaş'ın, Sınıra Yakın, Şirin'in Düğünü, Bana Uzun Mektuplar Yaz ve Seni Dinleyen Biri eserlerinden alınan ilgili bölümlerle bu unsurlar ilişkilendirilerek değerlendirilmiştir. Yazarın halk bilimi öğeleriyle eserlerini zenginleştirdiği ve unsurların kalıcı olmasına katkı sağladığı sonucuna ulaşılmıştır. Anahtar Kelimeler : Cihan Aktaş, Halk Bilimi, Kültür, Türk
Özet (Çeviri)
Turkish culture is equipped with a wide and rich feature. The fact that Anatolian lands hosted many cultures, played an important role in the richness of Turkish Culture. Peoples to be a whole can only be possible by uniting under a common culture. The people of the common culture are also very important for the continuation of the existing. Cihan Aktaş is one of female writers whose name has been recently started to talk about. It offers the chance to follow closely the developments in the territory of our country and to witness a period again in her novels, based on both the motifs of Turkish culture and her own experiences.In the study, the issues that Cihan Aktaş included in her works regarding Turkish culture were tried to be examined. At the same time, as a result of the author's living in Iran and his works embroidering motifs on Iran's culture, issues regarding Iranian culture were also discussed. Thus, while trying to examine issues related to Turkish culture, issues related to a different culture were also discussed and similarities and differences between cultures were tried to be revealed.In my study, the elements of Turkish Folklore were examined in Cihan Aktaş's novels.