Disaster rescue and management using wireless ad-hoc networks
Kablosuz ad-hoc ağları kullanılarak afet kurtarma ve yönetim
- Tez No: 672477
- Danışmanlar: DOÇ. YASA EKŞİOĞLU ÖZOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
In this work we propose a communication system in disaster relief effort is critical for an improved timely flow of the crucial information in order for appropriate assistance to be delivered before, during and after the disaster. The damage of a communication infrastructure is the most widely known characteristic during the aftermath of a disaster. The alternative to such case is Mobile Ad hoc Network (MANET). In this project, for MANET different topology control and routing mechanisms were studied. The topology control uses boids flock and for routing the GPSR was selected to create the network. To develop and simulate the network, the VEINS simulation framework was used. The simulation was performed with the varying number of nodes and parameters. The result shows that the nodes followed the topology control to cover maximum distance and the connectivity between nodes from the packet delivery ratio. For the training, testing and validation of KDD (Knowledge Discovery and Data Mining) Cup 2017 dataset, a well-known MATLAB R2019a software was used for this purpose. With the advancement in our technology and communication of the Mobile Ad-hoc Network, we can help out in the work required to deal with the aftermath of the disaster. For an instant, the change in the climate has caused several storms and fires around the world. Such a situation has to lead us to create some means to have unmanned survey aerial vehicles, which, can provide unbroken communication in such areas. The motivation for the Topology Controlled Routing came from the disaster that happen around the world. During the disaster it is essential to provide the communication between the rescuers in the given area. There have been lots of instances where either the network communication has failed or there was no coverage in certain region. So the topology controlled routing aim to solve this issue by proving the communication between mobile nodes and with maximum coverage of the affected area.
Özet (Çeviri)
Bu çalışmada, afet öncesinde, sırasında ve sonrasında uygun yardımın sağlanabilmesi için önemli bilgilerin zamanında akışının iyileştirilmesi için afet yardımı çabalarında bir iletişim sistemi öneriyoruz. Bir afet sonrası iletişim altyapısının hasarı en çok bilinen özelliktir. Böyle bir duruma alternatif, Mobil Ad hoc Ağdır (MANET). Bu projede MANET için farklı topoloji kontrol ve yönlendirme mekanizmaları incelenmiştir. Topoloji kontrolü, boids sürüsünü kullanır ve yönlendirme için ağı oluşturmak üzere GPSR seçilmiştir. Ağı geliştirmek ve simüle etmek için VEINS simülasyon çerçevesi kullanıldı. Simülasyon, değişen sayıda düğüm ve parametre ile gerçekleştirildi. Sonuç, düğümlerin paket teslim oranından maksimum mesafeyi ve düğümler arasındaki bağlantıyı kapsamak için topoloji kontrolünü takip ettiğini gösterir. KDD (Knowledge Discovery and Data Mining) Cup 2017 veri setinin eğitimi, testi ve doğrulanması için bu amaçla tanınmış bir MATLAB R2019a yazılımı kullanılmıştır. Teknolojimizdeki ve Mobil Ad-hoc Ağı iletişimimizdeki ilerlemeyle, felaket sonrası ile başa çıkmak için gereken çalışmalarda yardımcı olabiliriz. Bir an için, iklim değişikliği dünya çapında birçok fırtına ve yangına neden oldu. Böyle bir durum, bizi bu tür alanlarda kesintisiz iletişim sağlayabilecek insansız araştırma hava araçlarına sahip olmak için bazı araçlar yaratmaya yönlendirmelidir. Topoloji Kontrollü Yönlendirme için motivasyon, dünya çapında meydana gelen felaketten geldi. Afet sırasında, ilgili bölgedeki kurtarıcılar arasındaki iletişimi sağlamak esastır. Ağ iletişiminin başarısız olduğu veya belirli bir bölgede kapsama alanının olmadığı birçok durum olmuştur. Bu nedenle, topoloji kontrollü yönlendirme, mobil düğümler arasındaki iletişimi kanıtlayarak ve etkilenen alanı maksimum kapsama alanıyla bu sorunu çözmeyi amaçlamaktadır.