Kansere yönelik toplumsal tutumun incelenmesi
Investigation of public attitude towards cancer
  1. Tez No: 672492
  2. Yazar: KARDELEN DOLGUNÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PERİHAN GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı, kansere yönelik toplumsal tutumun ve toplumsal tutumun yordayıcılarının belirlenmesidir. Tanımlayıcı olarak yapılan çalışma, 1022 kişi ile Google Survey programı kullanılarak online olarak yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”ve“Kansere İlişkin Tutumları (Kanser Etiketi) Ölçme Anketi- Toplum Versiyonu”kullanılmıştır. Verilerin analizinde, tanımlayıcı analizler, t testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Kruskal Wallis Testi, Tukey HSD testi, Games-Howell ve lojistik regresyon analizi kullanılmıştır. Katılımcıların iyileşmenin imkansız olması/damgalama, ayrımcılık, ortaya çıkarma/yayma alt ölçeklerine ilişkin olumsuz tutum saptanma oranı sırasıyla %9.10, %3.03, 17.32 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the predictors of social attitude and social attitude towards cancer. The descriptive study was done online using the Google Survey program with 1022 people.“Personal Information Form”and“Attitudes toward cancer and cancer patients”were used as data collection tools. Descriptive analysis, t test, One Way Variance Analysis (ANOVA), Kruskal Wallis Test, Tukey HSD test, Games-Howell and logistic regression analysis were used in the analysis of the data. The rate of negative attitude of the participants regarding the impossibility of recovery / stigmatization, discrimination, disclose/ spreading subscales was found to be 9.10%, 3.03%, 17.32%, respectively.