Aile arabuluculuğu
Family mediation
- Tez No: 780023
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ŞENSÖZ MALKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 280
Özet
Bu çalışmamızda, aile arabuluculuğu ve aile arabuluculuğunun Türk Hukuku' nda uygulama biçiminin nasıl olabileceği konusunda uluslararası literatüre atıf yapılarak karşılaştırmalı olarak anlatımı yapılmıştır. Bu kapsamda çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde aile arabuluculuğunun gelişimi ile ilgili açıklamalar yapılmış ve karşılaştırmalı hukuk bakımından arabuluculuğun Kıta Avrupası'nda, Avrupa Birliği Düzenlemeleri' nde ve Common Law sistemlerindeki uygulama biçimleri, uluslararası sözleşmeler ve içerikleri açıklanmıştır. İkinci bölümde aile arabuluculuğu becerileri, modelleri ve aile arabuluculuğunda uygulanabilecek yöntemler hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmamızın üçüncü bölümünde ise, 4741 sayılı Türk Medeni Kanunu çerçevesinde aile ve miras hukukundan kaynaklanan uyuşmazlıklarda arabuluculuğun uygulama alanları tartışılmıştır.“Aile arabulucusu güçlü duyguları kabul etmeli, empati ve pratik bilgelikle iletişim kurmanın kapısını açmalıdır.”
Özet (Çeviri)
In this study, family mediation and how family mediation can be implemented in Turkish Law are explained comparatively with reference to the international literature. In this context, our study consists of three parts. In the first part, explanations about the development of family mediation are made and the application forms of mediation in Continental Europe, European Union Regulations and Common Law systems, international agreements and their contents are explained in terms of comparative law. In the second part, information is given about family mediation skills, models and methods that can be applied in family mediation. In the third part of our study, the application areas of mediation in disputes arising from family and inheritance law within the framework of the Turkish Civil Code No. 4741 are discussed.“The family mediator must acknowledge strong feelings and open the door to communicating with empathy and practical wisdom.”