Nurettin Topçu'nun İsyan Ahlakı ile Hilmi Ziya Ülken'in Aşk Ahlak'ı eserlerinde özgürlük problemi
The freedom problem in Nurettin Topçu's Ethics of Rebellion and Hilmi Ziya Ülken's Ethics of Love
  1. Tez No: 794530
  2. Yazar: ŞAHİNUR BALCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. ALİ UTKU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada Hilmi Ziya Ülken'in Aşk Ahlakı ile Nurettin Topçu'nun İsyan Ahlakı eserlerini özellikle ahlâk ve özgürlük problemleri açısından karşılaştırarak incelemeyi amaçladık. Bu iki ismin ahlak felsefesine adanmış ve pek çok temel ortak noktada buluşuyor görünen bu iki temel eseri Cumhuriyet Türkiye'sinin ilk döneminde yetişen iki önemli düşünürümüz olan Ülken ve Topçu'ya yaşadıkları çağdaş felsefeyi klasik sistemden farklı olarak ahlak ile başlatma imkânı verir. Felsefeye ahlakla başlangıç yaparak felsefede yaşanan, etiğe dönüş sürecine paralel bir yol izleyen bu iki düşünürümüz için ahlak, hayatımızın her alanında var olan, insanlar arasındaki ilişkileri nitelemesi açısından önem arz eden bir alandır. Onlara göre ahlak her şeyin temelindedir ve bütün insanların ortak davasıdır. Bu ahlak kavramının hayati vasfı ise özgürlüktür. Ülken'e göre bir ahlak anlayışı ortaya konulacaksa bu aşk ahlakı olmalıdır. Aşk ahlakına erenler ruhlarında özgürlük olanlardır. Nurettin Topçu'ya göre ise bir ahlak ortaya konacaksa bu isyan ahlakı olmalıdır, bu ahlak anlayışı kendi içerisinde hem isyan hem de uysallık barındırmalıdır. Bu ahlakın olmazsa olmazı ise özgürlüktür.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to compare the works of Hilmi Ziya Ülken Aşk Ahlakı and Nurettin Topçu İsyan Ahlakı, especially in terms of morality and freedom problems. These two main works, which are devoted to the moral philosophy of these two names and seem to meet on many basic common points, allow our two important thinkers, Ülken and Topçu, who grew up in the first period of the Republic of Turkey, to start their contemporary philosophy with morality, different from the classical system. For these two thinkers, who started philosophy with ethics and followed a path parallel to the process of returning to ethics in philosophy, morality is an area that exists in all areas of our lives and is important in terms of characterizing the relations between people. According to them, morality is at the foundation of everything and is the common cause of all people. The vital feature of this concept of morality is freedom. According to Ülken, if a moral understanding is to be put forward, it must be the morality of love. Those who attain the morality of love are those who have freedom in their souls. According to Nurettin Topçu, if a morality is to be revealed, it must be the morality of rebellion, and this understanding of morality must contain both rebellion and submissiveness. The sine qua non of this morality is freedom.