Kars Müzesi'nde bulunan madeni mutfak malzemeleri
Metal kitchen equipment in the Kars Museum
- Tez No: 672512
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KULAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
Doğu Anadolu bölgesinin yerleşim yerlerinden biri olan Kars eski çağlardan günümüze kadar olan süreçte farklı uygarlıklara ev sahipliği yapmış ve zengin Anadolu'nun önemli yaşam alanlarından biri olmuştur. Bu zengin kültürün oluşturduğu birçok sanat türünden sadece bir bölümünü oluşturan ve günümüzde çok büyük zorluklarla devam etmeye çalışan maden sanatının güzel örnekleri sadece müze ve koleksiyoncularda görülebilmektedir. Yazılı kaynaklar kadar önemli olan el sanatlarının, araştırılıp ve arşivlendirilmesi oldukça önemlidir. Kafkaslardan Anadolu'ya girişte ilk yerleşim merkezi olma özelliğini gösteren Kars, çok fazla uygarlığın yaşayışına tanıklık etmesi nedeni ile uzun yıllardan bu yana iskan edilmiş eski bir yerleşim merkezi özelliğine sahiptir. İpek yolunda yer alan antik Ani Ören Yerinin ve bölgedeki birçok Arkeolojik yerleşmenin bulunduğu taşınır ve taşınmaz kültür varlıklarını muhafaza etmek, ihtiyacını karşılamak üzere 1959 yılında Vilayet konağında Müze Memurluğu kurulmuş ve daha sonraki süreçlerde bölgeden toplanan eserlerin artması nedeniyle 1964 yılından 1978 yılına kadar Kümbet camii olarak da bilinen“Havariler Kilisesi”Müze'ye çevrilerek sergileme yapılmış, sonunda 1978 yılında İstasyon mahallesinde yeni bir müze binası yapılmıştır ve bu bina 1981 yılında hizmete açılmıştır.“Kars Müzesinde Bulunan Madeni Mutfak Malzemeleri”adı altında yapılan bu çalışmada giriş bölümü Kars'ın coğrafi konumu ve tarihçesi, müze hakkında kısaca bilgi, Ortaçağ öncesi ve Ortaçağ sonrası maden sanatının tarihsel gelişimi, maden sanatında kullanılan malzemeler ile yapım ve süsleme teknikleri ana hatlarıyla işlendikten sonra, ilgili müzede yüzlerce eser arasında sağlam durumda olan 44 örnek, bilimsel açıdan incelenerek tanıtılmaya çalışılmıştır. Çalışmanın değerlendirme ve karşılaştırma bölümlerinde eserlerin yapım ve süsleme özellikleri belirtildikten sonra Anadolu'daki diğer yöre örnekleriyle karşılaştırmalar yapılarak benzer ve farklı yönleri ortaya konmaya çalışılmıştır. Sonuç bölümünde ise değerlendirmeler neticesinde sonuç kısaca belirtilmiş, çalışma bibliyografya, çizim ve resim listesi ile fotoğraflar ve çizimlerle sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Course one of the settlements regions of eastern Anatolia has hosted and became home to several different civilisation throughout the cruise including prisons and become one of the important sites beautiful examples of metal art which consists only a small portion of this rich culture and tries to expand its existence can only be seen ın the museums and collectors It is highly important for handcrafts to be examined and archived since they are as important as written sources.kars with the feature of being the first settlement region from caucuses into Anatolia Has also future of an insurance settlement which has been settled for many years since it witnessed the lives of many civilisations.In the year of 1959 in order to keep and meet the needs of chattel and on movable cultural properties including ani oren place which side of us on Silkroad and many other archaeological settlements in the region and museum headship has been established in province mansion .And later own from 1964 to 1978 apostle church also known as kumbet mosque was turned into a museum and then made exhibitions and at last in 1978 another museum was built and put into service in 1981 due to Extreme numbers of crafts gathered In this Study under the title of Medikal kitchen staffs in kars museum,As an introduction to geographic location of kars, and its historical backgrounds a brief information about the museum The historical development of metal arts Before middle age and after middle-age The ingredients and materials used in metal arts and Ornament techniques are going to be examined and after that 44 examples of Metal crafts that are in good Condition and examples of hundreds of crafts were put in a detailed examination and tried to be introduced properly After having indicated the futures of making process and ornament In the process of evaluation and comparison it was tried to make comparisons between the other original examples in Anatolia and put the different sides of them In conclusion part as a result of Evaluations the result has been briefly indicated in the study has been concluded with bibliography drawings and the list of drawings with photography and drawings