Müzik öğretmeni adaylarının müzik teorisi derslerine yönelik tutumlarıyla kaygıları arasındaki ilişki
The relationship between the attitudes the anxiety levels of music teacher candidates of music teaching departments related to music theory lessons
- Tez No: 672513
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmanın amacı, Müzik Eğitimi Anabilim Dallarında eğitim gören müzik öğretmeni adaylarının, müzik teorisi derslerine yönelik tutum ve kaygı düzeyleri arasında istatistiksel olarak ilişki olup olmadığını tespit edip elde edilen bulgular doğrultusunda öneriler sunmaktır. Araştırma kapsamında öğrencilerin müzik teorisi derslerine ilişkin tutumları ve kaygılarının belirlenmesi ve müzik teorisi dersleri kaygı ölçeği geliştirilmesi aşamalarında betimsel araştırma modeli kullanılmıştır. Ayrıca öğrencilerin müzik teorisi derslerine yönelik tutumlarıyla kaygıları arasındaki ilişkinin ve yordama gücünün tespit edilmesinde ilişkisel tarama modelinden yararlanılmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye'de bulunan Eğitim Fakültesine bağlı Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalında eğitim alan öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise 2018-2019 eğitim-öğretim yılında 7 üniversite bünyesindeki Eğitim Fakülteleri Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Lisans II, Lisans III ve Lisans IV sınıflarında öğrenim gören 342 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Bu araştırmada veriler toplanması sürecinde 2 adet ölçme aracı kullanılmıştır. Öğrencilerin müzik teorisi derslerine yönelik tutumlarını belirlemek için Canakay tarafından geliştirilen“Müzik Teorisi Dersine İlişkin Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. 45 maddeden oluşan tutum ölçeği Canakay tarafından geçerlilik ve güvenirlilik testleri yapılarak 37 maddeye indirgenmiştir ve güvenirlilik katsayısı .96 olarak belirlenmiştir. Öğrencilerin müzik teorisi derslerine yönelik kaygı düzeylerini belirlemek için de araştırmacı tarafından geliştirilen“Müzik Teorisi Derslerine İlişkin Kaygı Ölçeği”kullanılmıştır. Sorular uzman görüşüne başvurularak hazırlanmış ve geçerlik ile güvenirlik analizleri yapılarak 36 maddelik kaygı ölçeği 32 maddeye indirgenmiştir. Araştırma sonucunda; ölçeklerin geçerli ve güvenilir olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca müzik öğretmeni adaylarının müzik teorisi derslerine ilişkin tutum düzeyleri ile davranışsal etkiler, fizyolojik etkiler ve psikolojik etkiler düzeyleri arasında ilişki olmadığı tespit edilmiştir. Müzik öğretmeni adaylarının demografik profili irdelendiğinde; sınıf değişkenin davranışsal etkiler, fizyolojik etkiler, psikolojik etkiler ve müzik teorisi derslerine ilişkin tutum düzeylerini etkilemediği, üniversite değişkenin ise araştırma grubunu oluşturan müzik öğretmeni adaylarının fizyolojik etkiler, psikolojik etkiler ve müzik teorisi derslerine ilişkin tutum düzeylerini etkilerken davranışsal etkiler düzeylerini etkilemediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether there is a statistical relatioship between the attitude and the anxiety levels of the music teacher candidates of Music Teaching Departments related to music teory lessons and to offer suggestions in line with the findings. Descriptive research model is used at the stages of determining the attitudes and anxieties of the students related to music theory lessons and in establishing anxiety scale. Moreover,“relational scanning model”is benefited in determining the relationship between the attitudes and anxieties of the students related to music theory lessons and in determining the predictive power. Music Teaching Departments of Faculties of Education in Turkey form the population area of the study while 342 students belong to the classes Lisans II, Lisans III, Lisans IV on the year 2018-2019 of Music Teaching Departments of Faculties of Education of six different universities that are choosen at random form the sample group of the study. Two assesment tools are used for data collecting in this study. As the first measuring tool,“the attitude scale related to music theory lessons”is used that has been developed by Canakay. The attitude scale comprised of 45 items is reduced to 37 items by Canakay after being tested for validity and reliance. As the second measuring tool“the anxiety scale related to music theory lessons”is used that has been developed by the researcher of this study. The questions are formulated by consulting to the expert opinion and the anxiety scale is reduced from 36 to 32 items by conducting validity and reliability analysis. As a result of the study, it has been reached that the scales are and reliable. Also, it is determined that there is no relationship between the attitude levels and the anxiety sub-effect levels which are the behavioral effects levels, the physical effects levels and the phychological effects levels of the music teacher candidates related to music theory lessons. In investigating the demographical profile of the music teacher candidates in accordance with the findings of 'class“ and ”university" variables, it is determined that the class variable has no effect on the behavioral effects levels, the physical effects levels, the phycholigical efects levels and the attitude levels of the music teacher candidates related to music theory lessons while the university variable does affect the physical effects levels, the phschological effects levels and the attitude levels, but does not affect their behavioral effects levels of music teacher candidates related to music theory lessons.