Kars Müzesi'nde bulunan Türk devri metal mutfak eşyaları: 18. yüzyıldan günümüze kadar
Metal kitchen equipment of Turkish era in Kars Museum: From 18th century to present
- Tez No: 313911
- Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 282
Özet
Doğu Anadolu Bölgesinin önemli yerleşim yerlerinde biri olan Kars, ilk çağlardan bu güne dek önemli medeniyetlere ev sahipliği yapmış ve ciddi bir kültür ile uygarlık merkezi olmuştur.Geçmişten günümüze kadar birikmiş olan bu önemli ve zengin kültürü bünyesinde barından Kars ve bölgesi bu açıdan da önemli Anadolu şehirlerinden birisidir.Kars Müzesinde Bulunan Türk Devri Metal Mutfak Eşyaları (18. Yüzyıldan Günümüze Kadar) başlığı adı altında yapılan bu çalışmada giriş bölümü Kars'ın coğrafi konumu ve tarihçesi, Maden Sanatının Anadolu'daki tarihi gelişimi, maden sanatında kullanılan malzemeler ile yapım ve süsleme teknikleri ana hatlarıyla işlendikten sonra, ilgili müzedeki eserler arasından 56 eser bilimsel açıdan incelenerek kataloglar halinde ele alınıp detaylarıyla bir veri şeklinde ortaya konulmuştur.Ele alınan çalışmanın gerek değerlendirme ve gerekse de karşılaştırma bölümlerinde incelenen örneklerin yapım ve süsleme özeliklerine genel hatlarıyla değinildikten sonra, Anadolu'daki diğer bölge örnekleriyle kısmi bir şekilde karşılaştırılmaları yapılarak, bir takım benzer ve farklı yönleri ortaya konulmaya çalışılmıştır.Sonuç bölümünde ise genel değerlendirmeler neticesinde varılan durum belirtilmiş, araştırma, bibliyografya, çizim ve fotoğraf listesi ile fotoğraflar ve çizimlerle sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Kars, which is one of the important locations in the Eastern Anatolia, has been hosted the crucial civilizations from the ancient times to the present and also has been a center of civilizations because of its significant culture.Kars and its surrounding area, which included such crucial and rich culture accumulated till today, is one of the important cities in Anatolia from this point, as well.In this study, which is done under the title of ?Türk Devri Metal Mutfak Eşyaları? (from 18th century to present) in Kars Museum, the geographical location and history of Kars, the historical development of ?Mine Art? in Anatolia, the staff used in mine art are explained. Moreover, after mentioning the construction and decoration techniques generally, 56 works among the works related to the museum were examined, categorized and were put forward as a datum with their details.After being mentioned the construction and decoration features of samples which were examined in both the assessment parts and the comparison parts in general terms, some similar and different points were put forward by comparing with the other regions in Anatolia partially.In conclusion part, the case concluded at the end of the general assessments was indicated; and was concluded with the research, bibliography, drawing and the photograph list, and the photographs.