Kronik obstrüktif akciğer hastalığında üst ekstremite egzersizlerinin yaşam kalitesine etkisi
The Effects of upper extremity exercises on quality of life in patients with chronic obstructive pulmonary disease
- Tez No: 86862
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜZEYYEN ERK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Bu çalışmada stabil 32 KOAH'lı hastada ayaktan takipte medikal tedavi ve bazı rehabilitasyon ilkeleri ile takip sırasında, ev programı ile yapacakları üst ekstremite egzersizlerinin solunum fonksiyonları, egzersiz performansı ve yaşam kalitesi üzerine olan etkisini incelemektir. Hastalar başlangıç muayenelerini takiben randomize olarak 3 gruba ayrılmışlardır. Bir gruba (12 hasta) uygulanan maksimum medikal tedavi ile birlikte pulmoner rehabilitasyon ve üst ekstremite egzersizleri uygulanmıştır. Diğer gruba (10 hasta) maksimum medikal tedavi ile birlikte pulmoner rehabilitasyon ilkeleri uygulanmış olup üst ekstremite egzersizleri uygulanmamıştır. Üçüncü gruba (10 hasta) ise sadece maksimum medikal tedavi uygulanmış olup pulmoner rehabilitasyon ve üst ekstremite egzersizleri uygulanmamıştır. KOAH tanısı konmuş ve çalışmaya dahil edilmiş hastalara, çalışmanın başlangıcında omuz kuşağı ve dirsek çevresine manuel kas kuvveti değerlendirilmesi ve normal eklem hareketi muayenesi yapılmıştır. Üst ekstremite eğitimi için ideal ağırlık belirlenmiştir. 12 dakika yürüme testi ve BORG dispne skalası ve yaşam kalitesi SGRQ ( St. George 's Respiratory Questionnaire ) değerlendirilmesi yapılmıştır. Eğitim verilecek hastalara pulmoner rehabilitasyon programları (eğitim, solunum egzersizleri, solunum kontrolü, sekresyon mobilizasyonu, gevşeme teknikleri vb.) öğretilmiştir. Üst ekstremite egzersizleri uygulanacak gruptakileri ise pulmoner rehabilitasyon programı ile beraber 5 ayrı üst ekstremite egzersizi verilmiştir. Hastalara evde haftada en az 3 gün üst ekstremite egzersizlerini günde 1 kere, fizyoterapi yöntemlerini her gün 2 kere yapmaları konusunda eğitim verilmiştir. Hastalar 2.,4.,6.,9. ve sonuç muayenesi için 12. hafta hastaneye çağrılmışlardır. Ara kontrollerde verilen rehabilitasyon programlan birlikte uygulanmıştır. 7812. haftada hastalar son değerlendirme için hastaneye çağrılmışlardır. Solunum fonksiyon testi, arter kan gazı, 12 dakika yürüme testi, BORG dispne skalası ve SGRQ yaşam kalitesi anketi tekrar değerlendirilmiştir. Sonuç olarak medikal tedavi ve bazı rehabilitasyon yöntemlerine ilave edilmiş olan üst ekstremite egzersizlerinin solunum fonksiyonları, arter kan gazlan, egzersiz performansı ve yaşam kalitesi üzerine ilave bir etkisi görülememiştir. Genel olarak bir grup rehabilitasyon yönteminin medikal tedaviye eklenmesi sadece medikal tedavi alınmasına göre daha olumlu sonuçlar vermektedir. Bu çalışmada rehabilitasyon yöntemleri ve üst ekstremite egzersizleri ev programı şeklinde düzenlenmiştir. Hastane koşullarında bazı gelişmiş araçlarla veya evde fizyoterapist eşliğinde yapılacak üst ekstremite egzersizlerinin olumlu katkıları olabilir. Ancak bu ayrı bir çalışma ile değerlendirilmelidir. 79
Özet (Çeviri)
SUMMARY The effects of upper extremity exercises on quality of life in patients with chronic obstructive pulmonary disease In this study by the observation of stable 32 COPD (chronic obstructive pulmonary disease) outpatients through medical treatment and rehabilitation, the effect of home based upper extremity exercises on respiratory functions, exercise performance and quality of life is observed. After the first examination of patients, they were divided randomly into three groups. Pulmonary rehabilitation and upper extremity exercises were applied with the maximum medical treatment to the first group, consisting of twelve patients. To the second group, consisting of ten patients, the maximum medical treatment with pulmonary rehabilitation without upper extremity exercises was applied. To the third group, consisting of ten patients, only the maximum medical treatment without pulmonary rehabilitation and upper extremity exercises was applied. In the beginning of the study, upper extremity manuel muscle test and range of motion examination, twelve minutes walking distance, BORG dyspnoea scale and SGRQ (St. George's Respiratory Questionnaire) were assessed to the COPD patients who were subject to observation. Pulmonary rehabilitation programs were teached to the patients. Programs were included; education, breathing refraining, relaxation exercises, sputum mobilisation. To the first group was applied five different upper extremity exercises were applied with the pulmonary rehabilitation program. 80The patients were educated to practice upper extremity exercises at least three days in a week and once in day and physiotherapy methods twice in everyday at home. The patients were invited to the hospital at the second, fourth, sixth and ninth week of the observation. The last examination was at the twelfth week. During these examinations, the rehabilitation programs that were given to the patients were applied with the assistance of physiotherapist. At the last week the respiratory function test, arterial blood gases, 12 minutes walking distance, BORG dyspnea scale and SGRQ were re-evaluated. As a result, it is concluded that upper extremity exercises added to the medical treatment and to some rehabilitation methods have no additional effect on the respiratory function test, artery blood gases, exercise performance and quality of life. Generally, it is better to add some group of rehabilitation methods to the medical treatment than to apply only medical treatment. In this study rehabilitation methods and upper extremity exercises were home based. The upper extremity exercises that were applied in hospital with advanced technology equipments or at home with the assistance of a physiotherapist would be more beneficial. 81