Satanizm ve kelami açıdan eleştirisi
Satanism and it's criticism according to the Islamic theology
  1. Tez No: 672525
  2. Yazar: YUNUS DAĞDAGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURHANEDDİN KIYICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Hilkat neticesinde azgınlığın ve kötülüğün kaynağı olan şeytan ile münasebete başlayan insanoğlu, mahlûkat içerisinde ilahi emaneti taşımakla vazifelendirildi. Bu emaneti hakkıyla taşıyanlar, insanlığı şeytanın ve kötülük unsurlarının şerlerinden korumak ve toplumda iyiliğin hâkim olması için büyük gayret göstermişlerdir. Bu sayede insanlık tarihi, nice örneklerle hakkın, adaletin ve iyiliğin kaynağı olabilmiştir. İnsanlık tarihi, şimdiye kadar benzeri görülmemiş bir şekilde kötülüğü şiar edinmiş, azgınlaşan bir topluluğa şahit olmuştu. Geçmişi Orta Çağ'a kadar uzanan, şeytana tanrı, yarı-tanrı tapınma faaliyet adı altında kötülüğü yücelten; Yahudilik ve Hristiyanlık inanç ve değerlerini yok sayan, bu marjinal gruba Satanizm denilmektedir. XX. yüzyılda Satanizmin en önemli öncülerinden olan Anton LaVey, özellikle Hristiyanlık inanç ve değerlerine savaş açarak materyalizm ve ateizmin etkisiyle kurucusu olduğu Modern Satanizme sistematik, felsefi ve dini bir hüviyet kazandırmaya çalışmıştır. Günümüzde Geleneksel ve Teistik Satanizm yanı sıra birçok küçük satanist gruplar ortaya çıkmıştır. Satanizmi tarihsel bir metotla değerlendirerek belli zaman aralıklarına hapsetmek; bireysel ve toplumsal hayatımıza yakınken uzak görmek bir yanılgıdan ibarettir. Şeytani zihniyetle aklın ve ruhun ayaklar altına alındığı, nefsanî duygu ve düşüncelerin tanrısallaştığı bir dönemi yaşamaktayız. İman ve küfrün mücadelesine sahne olan bu dünyada aklımızı, ruhumuzu ve bütün manevi hissiyatımızı Kuran ve sünnetin ışığıyla aydınlatmak; ebedi hayatımızı imanla kurtarmak en büyük vazifelerimizdendir.
Özet (Çeviri)
Human beings, who started to have a relationship with the devil, who was the source of cruelty and evil as a result of the frieze, were given the duty to carry the divine trust in the creature. Those who bear this trust have made great efforts to protect humanity from the evil of Satan and evil elements and to make goodness prevail in society. In this way, human history has become the source of right, justice and goodness with many examples. Human history has witnessed an unprecedented evil and a rampaging example. His past breaks up until the Middle Ages, glorifying evil under the name of worshiping the devil god, demigod; Judaism and Christianity ignoring belief and reference, this magical group is called Satanism. XX. Anton LaVey, one of the important cornerstones of Satanism in the century, tried to give a systematic, philosophical and religious identity to Modern Satanism, which he founded with the influence of materialism and atheism, by waging war on Christian beliefs and values. Today, many small satanist groups have emerged as well as Traditional and Theistic Satanism. Evaluating satanism with a historical method and confining it to certain periods of time; It is just a mistake to see distant when we are close to our individual and social lives. We live in a period in which the mind and soul are trampled with the devilish mentality, and the soulful feelings and thoughts are deified. To enlighten our mind, soul and all our spiritual feelings with the light of the Qur'an and Sunnah in this world, which is the scene of the struggle of faith and unbelief; Saving our eternal life through faith is one of our greatest duties.