Karakter ve değerler eğitimi sürecinde velilerin değer algıları ve okullardan beklentileri
The value perceptions and expectations from school of parents in the process of character and values education
- Tez No: 672539
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karakter Ve Değer Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Karakter Ve Değer Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırma karakter ve değerler eğitimi sürecinde velilerin değer algıları ve okullardan beklentilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda nitel araştırmanın olgubilim deseni kullanılmıştır. Araştırmada Kayseri ilinde ikamet eden yirmi dört öğrenci velisine yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Veliler karakter ve değerler eğitimini ahlaki vasıflar, iyi birey yetiştirmek, milli ve kültürel değer olarak tanımlamaktadır. Katılımcılar için önemli değerler dürüstlük, sevgi, adalet ve saygıdır. Veliler karakter ve değerler eğitiminin önemine gerekçe olarak olumlu kişilik gelişimi sağlaması ve ahlaki gelişim olarak belirtmişlerdir. Anne-baba iş birliği, rol model olma ve davranışlarda tutarlılık yöntemleri veliler tarafından değer ediniminde kullanılmaktadır. Çocukların kazandığını düşündüğü değerler dürüstlük, sevgi, saygı, hoşgörü, yardımseverliktir. İstenmeyen olumsuz davranışlar ise yalan, şiddet, tembelliktir. Değer ediniminde aile, arkadaş, öğretmenler ve sosyal medya etkilidir. Değer krizleri arkadaşlar, sosyal medya ve ailede verilmeyen değerlerden kaynaklanmaktadır. Velilere göre değerler eğitiminde okullardaki çalışmalar pano çalışmaları, belirli gün ve haftalar, veli toplantılarıdır. Katılımcılar okullardan adalet, dürüstlük, vatanseverlik, saygı değerlerinin öğretilmesini beklemektedir. Velilerin değer eğitiminde okullardan beklentileri öğretmenlerin iyi rol model olması, öğrencilere sorumluluk bilinci kazandırılması ve öğretmen-veli iş birliğinin artırılması olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the value perceptions and expectations from school of parents in the process of character and values education. In accordance with this purpose, the phenomenological design of qualitative research was used. In the study, a semi structured interview form was applied to twenty four parents of students residing in Kayseri. Parents define the character and values education as moral qualifications, to raise good individuals, national and cultural values. Important values for participants are honesty, love, justice and respect. As a justification for the importance of values education, parents indicate to provide positive personality development and moral development. The methods of parent collaboration, being a role model and consistency in behaviour are used in values acquisition by parents. The values which is thought as acquired by children are honesty, love, respect, tolerance and helpfulness. Undesirable bad behaviours are lying, violence and laziness. Family, friends, teachers and social media are effective on values acquisition. Value crises are due to friends, social media and values which is not given in the family. According to parents, works of vales education in schools are bulletin boards, events-celebrations and parents' meetings. Participants expect from schools to teach justice, honesty, patriotism and respect. The expectations of parents from school on values education are determined as being of a role model by teachers, to raise awareness of responsibility and the collaboration of teacher-parent.