Çevrimiçi öğrenme ortamlarında ingilizce dersi değer eğitimi sürecinde hikâye anlatıcılığının etkisi
The effect of storytelling in value education process in english lesson in online education
- Tez No: 694909
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karakter Ve Değer Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Karakter Ve Değer Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu araştırma karakter ve değerler eğitimi sürecinde velilerin değer algıları ve okullardan Bu araştırma çevrimiçi öğrenme ortamlarında İngilizce dersinde hikâye anlatıcılığı yönteminin değer eğitimi üzerine etkisinin araştırılması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaç doğrultusunda araştırmada deneysel modellerden yarı deneysel desen kullanılmıştır. Bu araştırmanın çalışma grubunu 2019-2020 eğitim öğretim yılında Kayseri ili merkez ilçesindeki bir ortaokulun 6. Sınıfında öğrenim gören 52 öğrenciden oluşturmaktadır. Araştırma da ön test ve son test olarak kullanılmak üzere“Değer Kavram Testi”geliştirilmiştir. Veri toplama sürecinde İngilizce öğretim programında yer alan saygı, sevgi, dostluk, sabır, adalet, yardımseverlik, sorumluluk, dürüstlük, öz-denetim ve vatanseverlik değerlerinin her biri ile ilgili İngilizce hikâyeler hazırlanmıştır. Kontrol grubuna geleneksel yöntem kullanılmış, hikâyeleri okuyarak ilgili soruları cevaplamışlardır. Deney grubuna ise hikâye anlatıcılığı yöntemi kullanılarak hikâyeler çevrimiçi derslerde işlenmiştir. Araştırma da elde edilen verilerin analizinde parametrik ve non-parametrik testler kullanılmıştır. Araştırma kapsamında yapılan ölçümlerin istatistiki analizleri sonucunda uygulanan değer kavram testi ön test sonuçlarına göre kontrol ve deney grupları arasında anlamlı bir farklılık olmadığı, bu grupların birbirine denk olduğu görülmüştür. Deney grubu Değer Kavram Testi ön test ve son test puanları karşılaştırıldığında, son test puanlarında deney grubu lehine olumlu yönde artış olduğu belirlenmiştir. Kontrol grubu değer kavram testi ön test ve son test puanları karşılaştırıldığında son test puanlarında istatiksel olarak elde edilen sonuçlara göre düşüş olduğu görülmüştür. Çevrimiçi öğrenme ortamı öğrencilerin ilk defa deneyimlediği bir ders ortamı olmuş bu nedenle uyum sağlama konusunda çeşitli sıkıntılar yaşanmıştır. Çalışma sonunda uygulanan değer kavram testi son test sonuçlarına göre deney ve kontrol grubu arasında farklılık deney grubu lehine bulunmuştur. Deney grubuna uygulanan hikâye anlatımı yöntemi değerlere ait kavramları öğretme de daha başarılı olmuştur. Vatanseverlik, saygı ve sorumluluk değerlerin de deney grubu lehine anlamlı farklılık oluşmuştur. Sonuç olarak çevrimiçi öğrenme ortamlarında İngilizce dersi değer eğitimi sürecinde hikâye anlatıcılığı yönteminin başarılı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research is conducted to search the effect of the storytelling method on value education in English lessons in online learning. For this purpose, quasi-experimental design, one of the experimental models, is used in the research. The study group of this research consists of 52 students studying in the 6th grade of a secondary school in the central districts of Kayseri province in the 2019-2020 academic year.“Value Concept Test”is developed to be used as a pre-test and post-test in the research. During the data collection process, English stories are prepared about each of the values of respect, love, friendship, patience, justice, helpfulness, responsibility, honesty, self-control, and patriotism in the English curriculum. The traditional method is used for the control group, and they answer the questions by reading the stories. In the experimental group, the stories are told in online lessons using the storytelling method. Parametric and non-parametric tests are used in the analysis of the data obtained in the research. As a result of the statistical analysis, it is seen that there is no significant difference between the control and experimental groups according to the pre-test results of the value concept test and that these groups are equivalent to each other. When pre-test and post-test scores of the experimental group are compared, it is seen that there is a positive increase in the post-test scores in favor of the experimental group. When pretest and posttest scores of the control group are compared, it is seen that there is a statistical decrease in the post-test scores. Online learning is the first experience for the students so they have some difficulties in adapting. According to the results of the value concept test applied at the end of the study, the difference between the experimental group and the control group is found in favour of the experimental group. It is seen that the storytelling method used in the experimental group is more effective than the students in the control group, reading their own stories. There is an important difference in the values of patriotism, respect, and responsibility in favor of the experimental group. As a result, it is seen that the storytelling method is successful in online learning in the process of values education.