Kompozit alüminyum köpüklerin yapıştırma bağlantılarında bağlantı dayanımını etkileyen parametrelerin incelenmesi
Investigation of parameters affecting bond strength in bonding joints of composite aluminum foams
  1. Tez No: 672578
  2. Yazar: ANIL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLHAN ÜRKMEZ TAŞKIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu çalışmada, kullanımı gün geçtikçe artan alüminyum kompozit köpük malzemelerin yapıştırma bağlantılarında bağlantı dayanımını etkileyen bazı parametreler incelenmiştir. Yapılan çalışma ile alüminyum kompozit köpük malzemelerin yüzey gözeneklilik oranları belirlenmiş ve yüzey gözeneklilik oranının, yapıştırıcı vizkozitesinin, yapıştırıcı türünün bağlantı dayanımını nasıl etkilediği araştırılmıştır. Alüminyum kompozit köpükler, alüminyum bloklar ile birleştirilmiş ve bağlantı dayanımları kesme yükü altında test edilmiştir. Deneyler sonucunda %40-50 gözenek oranına sahip alüminyum kompozit köpük yüzeylerin en yüksek yapışma dayanımını verdiği görülmüştür. Genel olarak yapıştırıcı viskozitesinin artması ile beraber alüminyum kompozit köpük malzemelerin yapıştırma bağlantı dayanımları artmıştır. Alüminyum kompozit köpük malzemelerin yapıştırma bağlantılarında, standart epoksi yapıştırıcı kullanılan bağlantıya göre ağırlıkça %10 ve %20 oranlarında silisyum karbür (SiC) veya silika (SiO2) takviyeli epoksi yapıştırıcı kullanımının bağlantı dayanımını arttırdığı gözlemlenmiştir. Bağlantı dayanımındaki en yüksek artış ağırlıkça %20 silika takviyeli yapıştırıcıdan elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, some parameters affecting the bond strength of aluminum composite foam materials, whose usage is increasing day by day, were investigated. With this study, the surface porosity rates of aluminum composite foam materials were determined and it was investigated how the surface porosity ratio, adhesive viscosity, adhesive type affect the bond strength. Aluminum composite foams were joined with aluminum blocks and their bond strength was tested under shear load. As a result of the experiments, it was observed that aluminum composite foam surfaces with 40-50% porosity give the highest adhesion strength. In general, with the increase in adhesive viscosity, the adhesive bond strength of aluminum composite foam materials was increased. It was observed that the use of silicon carbide (SiC) or silica (SiO2) reinforced epoxy adhesives at ratios of 10% and 20% by weight compared to the bond using standard epoxy adhesive in the bonding of aluminum composite foam materials was increased the bond strength. The highest increase in bond strength was obtained with 20% by weight silica reinforced adhesive.