Banka çalışanlarında stres faktörünün incelenmesi
Analysis of the stress factors in bank employees
  1. Tez No: 672579
  2. Yazar: AHMET RASİM AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN ERASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmanın temel amacı banka çalışanlarında algılanan stres düzeylerini belirlemektir. Aynı zamanda stresin hangi kaynaklardan ortaya çıktığı da incelenen konulardandır. Bu temel amaçlar ile birlikte algılanan stres düzeyi ve stres kaynakları demografik değişkenler olan cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim durumu, mesaiye kalma durumu, iş arkadaşları ile ilişkileri, sigara kullanımı, meslekte çalışma süresi, genel sağlık durumu ve ekonomik açıdan tatmin düzeylerine göre karşılaştırılmıştır. Araştırmanın örneklemi İstanbul ilinde bulunan bankalarda çalışan 300 kişiden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Algılanan Stres Ölçeği ve Stres Kaynağı Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 23.00 yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Demografik değişkenler arasında anlamlı bir fark olup olmadığını belirlemek için ikili grupların karşılaştırılmasında Mann Whitney U Testi, üç veya daha fazla grupların karşılaştırılmasında ise Kruskal Wallis Testi uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda katılımcıların algılanan stres düzeyleri cinsiyete, eğitim durumuna, ekonomik açıdan tatmin düzeylerine, iş arkadaşları ile ilişkileri ve genel sağlık durumlarına göre farklılaşma göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the perceived stress levels of bank employees. At the same time, the sources of stress were also examined. With these main purposes, the perceived stress level and the stress sources were compared according to demographic variables such as; gender, age, marital status, educational status, working extra shifts, relationships with colleagues, smoking experience at work, general health status, and economic satisfaction levels. The sample of the study consists of 300 people are working in banks in the city of Istanbul. As a data collection tool; Personal Information Form, Perceived Stress Scale and Stress Source Scale were used. The data were analyzed using the SPSS 23.00 software. In order to determine whether there is a significant difference between demographic variables, the Mann-Whitney U Test was used for the comparison of two groups, and the Kruskal Wallis Test was used for the comparison of three or more groups. As a result of the research, perceived stress levels of the participants differed in terms of gender, educational status, economic satisfaction levels, relationship with colleagues and general health.