Futbolcularda yeni zirve güç tahmin denklemi geliştirme
Developing A new peak power prediction equation in soccer players
- Tez No: 672585
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ AKALAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Anaerobik kas gücü birçok spor dalında atletik performansın önemli bir bileşenidir. Bu çalışmanın amacı, geniş bir örneklem kullanarak (n=188) 12-14 yaş futbol oynayan çocukların dikey sıçrama yüksekliğinden zirve-gücü tahmin etmek için yaşa ve futbol branşına özgü regresyon denklemi geliştirmektir. Araştırmada yaşı 12,6 ± 0,55, boy uzunluğu 153,31±8,38, vücut ağırlığı 43,65±7,58 olan futbol oynayan 188 erkek katılımcı yer almıştır. Kuvvet platformu kullanılarak dikey sıçramadan elde edilen gerçek ZG değerleri kaydedilmiştir. Katılımcıların vücut ağırlıkları Tanita cihazıyla ölçülmüştür. Vücut ağırlığı ve dikey sıçrama değerleri kullanılarak regresyon modeli geliştirilmiştir. Tüm veriler IBM SPSS (versiyon 21) istatistiksel analiz programına analiz edilmiştir. Zirve Gücün gücünün en iyi tahminini oluşturmak için çoklu doğrusal regresyon modeli kullanılmıştır. Bu çalışmadan elde edilen regresyon modelimiz Güç = -1714,116 + [(47,788 * vücut ağırlığı (kg)] + [(58,976 * Countermovement sıçrama yüksekliği (cm)] önerilen denklemimizde, 12-14 yaş futbolcularda gerçek ZG yüksek oranda tahmin edilebilmektedir. Yeni modele paralel olarak Tufano formülünden elde edilen tahmini ZG değerleri bu çalışmada elde edilmiş olan gerçek ZG değerlerine yakın sonuçlar vermiştir. Bunun nedeni, her iki denklemin modeli için kullanılan daha büyük örneklem boyutları ve aynı branş üzerinde yapılmış olması olabilir.
Özet (Çeviri)
Anaerobic muscle strength is an important component of athletic performance in many sport branches. Therefore, the purpose of this study was to develop an age and soccer specific regression equation to estimate peak power from the vertical jump height of children aged 12-14 with using a large sample (n = 188). This study included 188 male soccer players; age (12.6 ± 0.55), height (153.31 ± 8.38), body weight (43.65 ± 7.58). Actual peak power values obtained from vertical jump were recorded by using the force platform. Body weights of the participants were mesured by using Tanita. A regression model was developed by using body weight and vertical jump values. All data were analyzed in IBM SPSS (version 21) statistical analysis program. Multiple linear regression model was used to generate the best estimation of the peak power. In this regression model, Power = - 1714,116 + [(47.788 * body weight (kg)] + [(58,976 * Countermovement jump height (cm)], the actual peak power is highly predictable for 12-14 year old football players. In parallel with the new model, actual peak power values obtained in this study gave close results to the estimated peak power values obtained from Tufano formula. This may be because of the larger sample sizes used for both equation models and the same branch.