Futbolda yön değiştirme becerisinin belirlenmesinde yeni yaklaşım: React-COD test
The new approach in determining the ability to change of direction in football: React-COD test
- Tez No: 969886
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAİK VURAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Futbolcularda maç performansı ile sürat, çeviklik ve yön değiştirmeli koşular gibi ön plana çıkan fiziksel parametreler arasında kuvvetli bir ilişki olduğu bilinmektedir. Ayrıca literatürde, çeviklik ile doğrusal sprintin farklı performans becerilerine dayandığı ifade edilmektedir. Bu çalışma, futbolda yön değiştirme becerisinin ölçümünde geleneksel testlerin sınırlılıklarını aşmak amacıyla geliştirilen React-COD test yönteminin güvenilirlik ve geçerlilik düzeylerini incelemektedir.Test-tekrar test güvenilirlik analizine, Ege bölgesindeki amatör-profesyonel futbol takımlarında mücadele eden, haftada en az 5 antrenman seansı ve 90 dakika düzenli takım antrenmanı yapan 33 elit erkek futbolcu katılmıştır. Elde edilen veriler yüksek düzeyde tutarlılık göstermiştir (ICC > 0.90). Geçerlilik analizinde ise benzer antrenman geçmişine sahip 106 futbolcu değerlendirilmiştir. React-COD testinin dört bileşeni olan başlangıç ivmesi (ilk 8 m), karar verme fazı ve tepki süresi ( 2 m mesafe ), yön değiştirme/hızlanma (son 10 m) ve toplam test süresi; doğrusal sprint testi (10 m, 20 m) ve çeviklik testi (505 Agility sağ/sol) ile karşılaştırılmıştır.React-COD testinin ilk 8 m sürat bölümü, 10 m (r = 0.574) ve 20 m (r = 0.524) sprint testleriyle güçlü korelasyon göstererek sprint kapasitesinin güvenilir bir göstergesi olduğunu ortaya koymuştur. Toplam test süresi, çeviklik testleriyle en yüksek ilişkiyi sunmuş (505 sağ: r = 0.474; sol: r = 0.485) ve çok yönlü performansın belirleyicisi olarak öne çıkmıştır. Tepki süresi ve son 10 m yön değiştirme bölümleri ise sınırlı korelasyonlar sunarak çevikliğin nöromüsküler ve çok boyutlu doğasını desteklemiştir.Ayrıca, React-COD testinin farklı dönüş açılarına (60°, 90°, 180°) göre performans varyasyonları incelenmiş; 180° dönüşlerde ortalama sürelerin belirgin şekilde arttığı (p < 0.05) ve dönüş açısının çeviklik performansını anlamlı düzeyde etkilediği görülmüştür. Testin tepki süresi bileşeni ile karar verme fazındaki ivmelenme arasında anlamlı ilişki (r = 0.412) saptanmış; bu durum, bilişsel süreçlerin fiziksel performans üzerindeki etkisini vurgulamaktadır.Bu bulgular, çeviklik performansının farklı motor ve bilişsel bileşenlere dayandığını ve disiplinler arası test yaklaşımlarının önemini ortaya koymaktadır. Test-tekrar test analizlerinde ise React-COD testinin toplam süre bileşeni için ölçüm hassasiyet göstergeleri sırasıyla SEM: 0.12 sn, CV: %2.8 ve MDC: 0.33 sn olarak hesaplanmıştır. Bu değerler, testin ölçüm hassasiyetinin yüksek olduğunu ve performans değişimlerini ayırt etme kapasitesini desteklemektedir. Futbolda son yıllarda çeviklik, sprint ve yön değiştirmeli koşuların tespitinde birçok test yöntemi kullanılmıştır. React-COD testinin, özellikle açık beceri formundaki yön değiştirme ve karar verme süreçlerini içermesi sayesinde, üst düzey futbolcularda beceri seçimi ve gelişim takibi için yenilikçi bir araç olarak kullanılabileceği gösterilmiştir. Bu araştırmanın amacı, futbolda yön değiştirme becerisinin belirlenmesinde yeni bir test modeli olarak React-COD testini ortaya koymak ve yetenek tespitinde bir araç olarak kullanmaktır.
Özet (Çeviri)
It is well established that match performance in football players is strongly associated with key physical parameters such as sprinting speed, agility, and change of direction (COD) ability. Moreover, numerous studies have emphasized that agility and linear sprinting reflect distinct performance skills. This study investigates the reliability and validity of the React-COD test, a novel assessment tool developed to overcome the limitations of conventional COD tests in football.The test–retest reliability analysis included 33 elite male football players competing in amateur and professional teams in the Aegean region, each participating in at least five training sessions and 90 minutes of regular team training per week. The results demonstrated high consistency (ICC > 0.90). For the validity analysis, 106 players with similar training backgrounds were evaluated. The React-COD test comprises four components: initial acceleration (first 8 m), decision-making and response time (2 m), directional change/acceleration (final 10 m), and total test duration. These were compared with linear sprint tests (10 m, 20 m) and agility tests (505 Agility, right/left).The initial 8 m sprint segment of the React-COD test showed strong correlations with the 10 m (r = 0.574) and 20 m (r = 0.524) sprint tests, indicating its reliability in assessing sprint capacity. The total test duration exhibited the highest correlations with agility tests (505 right: r = 0.474; left: r = 0.485), highlighting its role as a multidimensional performance indicator. In contrast, the response time and final 10 m COD segments showed limited correlations, supporting the neuromuscular and multidimensional nature of agility.Additionally, performance variations across different turning angles (60°, 90°, 180°) were examined. The results revealed significantly longer durations in 180° turns (p < 0.05), indicating that turning angle substantially affects agility performance. A significant relationship was also found between response time and acceleration during the decision-making phase (r = 0.412), underscoring the influence of cognitive processes on physical performance.These findings suggest that agility performance is governed by diverse motor and cognitive components, emphasizing the importance of interdisciplinary testing approaches. In the test–retest analysis, the standard error of measurement (SEM) for the total duration was calculated as 0.12 s, the coefficient of variation (CV) as 2.8%, and the minimal detectable change (MDC) as 0.33 s. These values confirm the test's high measurement precision and its capacity to detect performance changes. In recent years, various test methods have been employed to assess agility, sprinting, and COD ability in football. The React-COD test, by incorporating open-skill directional changes and decision-making processes, has demonstrated potential as an innovative tool for skill identification and performance monitoring in elite football players. The primary aim of this study is to introduce the React-COD test as a new model for evaluating COD ability in football and to establish its utility as a tool for talent identification.