Eğimli ve aşırı eğimli kök kanallarında farklı preparasyon tekniklerinin apikalden debris taşkınlığına etkisi
The effect of different root canal preparation techniques on apical extrusion of debris in curved and severely curved root canals
  1. Tez No: 672586
  2. Yazar: FATİH EROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARAN CAN SAĞLAM
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Çalışmanın amacı eğimli ve aşırı eğimli kök kanallarında farklı preparasyon tekniklerinin apikalden debris taşkınlığına etkisinin incelenmesidir. Çalışmada 36 adet 0º-10º, 36 adet 11º-25º ve 36 adet 26º-35º meziobukkal kök kanal eğimine sahip toplam 108 adet alt çene büyük azı dişi kullanıldı. Çalışmaya dahil edilen bütün dişlerin distal kökleri uzaklaştırıldı ve mezial köklerin çalışma uzunlukları 13 mm olacak şekilde ayarlandı. Kökler ağırlığı daha önceden ölçülmüş ependorf tüplerine sabitlendi ve deney düzeneği oluşturuldu. Kök kanalları üretici firmaların talimatları doğrultusunda her bir eğim grubunda ProTaper Gold (PTG), One Curve (OC) ve WaveOne Gold (WOG) nikel-titanyum (NiTi) döner eğe sistemleri kullanılarak şekillendirildi (n=12). Apikalden taşan debris daha önceden ağırlığı hassas terazi ile tartılmış ependorf tüplerinde toplandı. Preparasyon sonrası eppendorf tüplerinin ağırlıkları başlangıç ağırlıklarından çıkarılarak taşan debris miktarının ağırlığı hesaplandı. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi ANOVA testi kullanılarak yapıldı. Tüm gruplarda apikalden debris taşkınlığı görüldü. Düz ve eğimli kök kanallarında NiTi eğeler arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0,05). Aşırı eğimli kök kanallarında ise PTG grubunda taşan debris miktarı WOG grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha fazla bulundu (p0,05), PTG ve OC gruplarında aşırı eğimli kök kanalları ile eğimli ve düz kök kanalları arasında anlamlı fark bulundu (p0,05). Kök kanal kurvatürü taşan debris miktarını etkilemektedir. Aşırı eğimli kök kanallarında WOG kullanıldığında PTG kullanımına göre daha az debris taşkınlığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of different root canal preparation techniques on apical extrusion of debris in curved and severely curved root canals. Mesiobuccal root canals of 108 mandibular molars were used in this study. Teeth were randomly assigned to three groups according to with an angle of curvature 0º-10º, 11º-25º and 26º-35º (n=36). The coronal section and distal roots of each tooth were cutted and the working length of mesial root was determinated 13 mm. The roots were fixed to eppendorf tubes which the weight of previously measured and the study design was prepared. The root canals were instrumented according to the manufacturers' instructions using ProTaper Gold (PTG), One Curve (OC) and WaveOne Gold (WOG) nickel titanium (NiTi) rotary file systems for each angle of curvature group (n=12). The apically extruded debris was collected in Eppendorf tubes previously weighed with analytical balance. After preparation, the amount of apically extruded debris was calculated by subtracting the initial weight from the final weight. The statistically analysis was performed using with ANOVA test. The apically extruded debris was determined in all groups. No statistically significant difference was found between NiTi files in straight and curvatured root canals (p>0.05). In severe curvatured root canals, the amount of apically extruded debris in the PTG group was statistically higher than in the WOG group (p0.05), an apparent difference was found between severe curved root canals and curved and straight root canals in PTG and OC groups (p0.05). Root canal curvature affects the amount of apical debris extrusion. When WOG is used in severely curved root canals, less apically extruded debris was observed than using PTG.