Lisanslı futbolcularda ayak ve ayak bileğinin klinik ve laboratuvar analizi
Clinical and laboratory analysis of foot and ankle among licensed football players
- Tez No: 471497
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BEYHAN LALE CERRAHOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı futbol oyuncularında yaşanan sakatlıklarda önemli oranda etkilenen bir bölge olan ayak ve ayak bileğinin, klinik (generalize eklem hipermobilitesi, FPI-6 ile ayak postür değerlendirmesi, inklinometre ve gonyometre ile eklem hareket açıklığı değerlendirmesi) ve laboratuvar (pedobarografik değerlendirme) analizinin yapılarak elde edilecek veriler ile sakatlığa sebep olabilecek faktörlerin saptanmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza İzmir ve Manisa illerinde düzenli olarak futbol antrenmanı yapan profesyonel takımların 2. Takımı olan A2 liginde futbol oynayan 100 lisanslı futbolcu dahil edildi. Çalışmanın başında katılımcıların demografik verileri ve genel antropometrik ölçümleri kaydedildi ve spor sakatlığı saptama formu dolduruldu. Sonrasında eklem hipermobilitesi değelendirmesi (Beighton Skoru ≥ 4), ayak postürü değerlendirmesi (FPI-6 ölçeği), inklinometre (ayak bileği eklemi) ve gonyometre (1. MTF eklem) ile eklem hareket açıklığı ölçümü, pedobarografik ayak plantar bölge maximum dinamik ve statik basınç (N/cm²) ve yüklenme hızı (N/cm² sn) değerlendirmesi yapıldı ve kaydedildi. Sonrasında futbolcular 6. ay ve 12. ayda yeni sakatlık gelişimi açısından takip edildi ve sakatlanan futbolcuların spor sakatlığı saptama formu dolduruldu. Toplam bir yıllık takip sonrası en az bir alt extremite sakatlığı yaşayan futbolcuların klinik ve pedobarografik verileri, hiç sakatlık yaşamayan grup ile karşılaştırıldı. Bulgular: Statik pedobarografik maksimum basınç ölçümlerinde sakatlık geçiren grupta statik sağ ön iç ayak basınçları sakatlık geçirmeyen gruba göre anlamlı azalmış bulunurken (p< 0.05), sağ orta ayak basınçları, sağ ön dış ayak basınçları ve sol ön dış ayak basınçları sakatlık geçirmeyen gruba göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek saptandı (p < 0.05). Maksimum dinamik basınç (MDB) pedobarografik ölçümünde sakatlık geçiren grupta sağ ayak topuk laterali ve sol ayak 4. metatarsal bölge basınçları istatistiksel olarak anlamlı düşük saptandı (p < 0.05). Sağ ayakta supin postürü olan futbolcularda, nötral ayak postürüne sahip futbolculara göre sağ 2.-5. parmak MDB değerleri anlamlı ölçüde azalmış saptanırken, sağ 1. metatarsal bölgede MDB değeri anlamlı ölçüde artmış saptandı (p< 0.05). Sol ayak için ise supin postürü olan futbolcularda, nötral ayak postürüne sahip futbolculara göre sol 2.-5. parmak MDB değerleri anlamlı ölçüde azalmış saptanırken, sol 4. metatarsal bölgede MDB değeri anlamlı ölçüde artmış saptandı (p< 0.05). Sakatlık geçiren futbolcular ile hiç sakatlık geçirmeyen futbolcuların eklem hareket açıklığı değerleri karşılaştırıldığında sakatlık geçiren grupta sağ ayak eversiyon ve 1. metatarsofalangeal eklem dorsifleksiyon derecelerinde ve sol ayak plantar fleksiyon derecelerinde sakatlık geçirmeyen gruba göre anlamlı kısıtlılık saptandı (p < 0.05). Sonuç: Klinik ve pedobarografik olarak belirlenen ayak ve ayak bileği yapısında bozulma ile ortaya çıkan mekanik problemlerin sakatlık riski ile ilişkili olduğunu, bu sebeple sporcunun performansını arttırmak ve sakatlanma risklerini azaltmaya yönelik ayak yapısı ve şekline uygun krampon ve tabanlık kullanımının gelişebilecek alt extremite sakatlıklarının önlenmesine yardımcı olabileceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study is performing clinical (generalized joint hypermobility, joint range of motion assessment with using inclinometer and goniometer, foot posture assesment with FPI-6 scale) and laboratory (pedobarographic measurements) analysis of foot and ankle which are significantly affected in football players' injuries and to determine the factors that can cause sports injuries by using this obtained data. Material and Methods : 100 licensed football players who regularly practice soccer and played in the A2 league, which is the 2nd team of professional teams in İzmir and Manisa were included to study. Demographic data and general anthropometric measurements of the participants were recorded and a sports injury detection form was filled out at the beginning of the study. Presence of joint hypermobility (Beighton Score ≥ 4), foot posture assessment (FPI-6 scale), joint range of motion (ROM) measurement with using an inclinometer (ankle joint) and goniometer (1st MTF joint), pedobarographic assesment of foot plantar region; maximum dynamic and static pressure (N/cm²) and load rate (N/cm² sn) was performed. Afterwards, the footballers were followed in the 6th and 12th months in terms of new injury development and sports injury detection form was filled out. After a total follow-up of one year; clinical and pedobarographic data of footballers with at least one lower extremity disability were compared with the group with no injuries.