The 'Endless' Syrian War: An assessment
'Bitmeyen' Suriye Savaşı: Bir değerlendirme
- Tez No: 672588
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ÖMÜR ATMACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Soğuk Savaşın son bulmasıyla birlikte uluslararası ilişkilerde devlet dışı aktörler önem kazanırken insani krizler, çevresel sorunlar, sivil savaşlar gibi konular önemli hale gelmeye başlamıştır. Suriye Savaşı on yılı aşkın bir süredir uluslararası ilişkileri meşgul etmektedir. Her ne kadar üçüncü dünya ülkelerine aitmiş gibi görülse de 1990lı yıllarda Avrupa'da ve Balkanlarda yaşanan sivil savaşlar uluslararası ilişkiler disiplininde sivil savaşlara olan ilgiyi artırmıştır. Sivil savaşlara üçüncü tarafların müdahaleleri ile sivil savaşlar ve devletler arası savaşlar arasındaki ayrım giderek belirsizleşmiştir. Özellikle 20. Yüzyıldan itibaren Ortadoğu sürekli etnik ve dini çatışmalar, siyasi ve insani krizler, askeri müdahaleler ile anılmıştır. Arap-İsrail Savaşları, Lübnan iç savaşı, İran-Irak savaşları bölgeyi istikrarsız ve dış müdahalelere açık hale getirmiştir. Son olarak, 2010 yılında Tunus'ta başlayan ayaklanmalar her ne kadar“Arap Baharı”olarak anılsa da bölgeyi uzun, karanlık bir kışa çevirmiştir. 2011 yılında Suriye'de başlayan sivil gösteriler kısa sürede bir iç savaşa dönüşmüştür. Ekonomik, siyasi, toplumsal, etnik ve dini sebeplerle bir sivil savaş olarak başlasa da savaşa müdahil olan devlet ve devlet dışı aktörlerin çeşitliliği ile Suriye Savaşı zamanla bir vekalet savaşına evrilmiştir. Bu çalışmanın amacı Suriye savaşının neden on yılı aşkın süredir devam ettiğini anlamaktır. Bunun için ilk olarak sivil savaş ve vekalet savaşı konseptleri ile kavramsal çerçeve çizilmiştir. Ardından sivil savaşa giden sürecin nasıl şekillendiği ve tarihsel bir perspektiften Suriye savaşı ele alınmıştır. Savaşın neden on yılı aşkın süredir devam ettiği sivil savaşlara üçüncü tarafların müdahaleleri bağlamında bölgesel, uluslararası ve Suriye'nin kendisinden kaynaklanan nedenler olarak üç başlıkta tartışılmıştır. Tezde, aktörlerin çeşitliliği ve savaşın dinamiklerini etkilemeleri bakımından daha önemli olduğu düşünülen bölgesel faktörlere odaklanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the end of the Cold War, while non-state actors gained importance in international relations, humanitarian crises, environmental problems, and civil wars began to become important. Although civil wars have often been linked to third-world countries, the civil wars in Europe and the Balkans in the 1990s increased the interest in civil war studies within the discipline of International Relations. With third-party interventions in civil wars, the distinction between civil and interstate wars has become increasingly blurred. Since the 20th century, the Middle East has been associated with prolonged ethnic and religious conflicts, political and humanitarian crises, and military interventions. The Arab-Israeli conflict, the Lebanese civil war, and the Iran-Iraq war have made the region unstable and open to foreign interventions. Recently, the uprisings that started in Tunisia in 2010 – although commonly referred to as the“Arab Spring”, have thrust the region into long, dark winter instead. The demonstrations in Syria in 2011 quickly turned into a country-wide civil conflict. Although it began as a civil war for various economic, political, social, ethnic, and religious reasons, the Syrian War has evolved into a proxy war due to the diversity of state and non-state actors involved. This study aims to understand why the Syrian war has lasted for more than ten years. To do this, initially, a conceptual framework is drawn that focuses on civil and proxy wars. How the process leading to the civil war was shaped, and the Syrian war from a historical perspective are then discussed. The reason why the war has continued for more than ten years is subsequently discussed under three headings: regional, international, and Syria itself in the context of third-party interventions in civil wars. The thesis focuses on regional factors, which are considered more important in terms of the diversity of actors and their influence on the dynamics of war.