Determination of the physical propertes of lightweight concretes produced using pumice after treatment with alkaline and acidic solutions
Pomza kullanılarak üretilen hafif betonların alkali ve asidik çözeltiler ile muamelesi sonrası fiziksel özelliklerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 672597
  2. Yazar: OMAR MOHAMMED SHATHAR TURFAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜCİP TAPAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET TÜRKMENOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Yapısal Hafif Beton (Y H B), standart betona kıyasla gelişmiş termal yangın direnci ve daha düşük birim ağırlığı gibi önemli özellikleri nedeniyle inşaat mühendisliğinde yaygın olarak kullanılan bir beton şeklidir. Genel olarak, hafif beton (300 ila 2000) kg / m3 arasında değişen bir yoğunluğa sahiptir, pomza ayrıca hafif agregat olarak özellikle hafif yapısal beton için kullanılır. Bu araştırmada, pomza üç farklı ağırlıkta hafif beton (karışım 1, karışım 2, ve karışım 3) üretmek için farklı boyutlarda hafif bir agrega olarak kullanıldığından, alkali çözeltiler NaOH ve asit çözeltileri HNO3'ün hafif beton üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu çalışmada, alkali ve asit çözeltilerinin, hafif betonun basınç dayanımı, eğilme dayanımı, donma ve çözülme testleri gibi mekanik özellikleri üzerindeki etkisi ve bunların ultra sonik hız üzerindeki etkileri ele alınmıştır. Alkali çözeltilere ve asit çözeltilerine batırılmış numunelerin basınç mukavemetinde bir azalma olduğu ve Molarite (12)'den (14)'e yükseldiğinde, basınç dayanımının azaldığı gözlendi (karışım 1, karışım 2, karışım 3), (12.81, 11.45, ve 10.61) MPa ila (11.44, 10.11, ve 9. 43) MPa sırasıyla, ayrıca fleksöral mukavemet, ultrasonik hız, donma ve çözme testleri için de aynı, yoğunluk ve emilim, asit çözeltilerine batırılmış numunelerde olduğu gibi, molarite (1) ila (5) arasında artırırken basınç dayanımında bir azalma gözlenmiştir (karışım 1, karışım 2, ve karışım 3).
Özet (Çeviri)
Structural Lightweight Concrete (SLWC) is a form of concrete that is widely used in civil engineering because of its significant properties such as improved thermal fire resistance and lower unit weight when compared to standard concrete. In general, lightweight concrete has a density ranging from (300 to 2000) kg/m3, pumice is also used specifically for lightweight structural concrete as a lightweight aggregate. In this research were studied the effect of alkaline solutions NaOH and acid solutions HNO3 on lightweight concrete, as pumice stone was used as a lightweight aggregate of different sizes to produce three different weights of lightweight concrete (Mix1, Mix2, Mix3). This study dealt with the effect of alkaline and acid solutions on the mechanical properties of lightweight concrete such as compressive strength, flexural strength as well as freezing and thawing tests as well as their effect on ultra-sonic velocity. Where a decreased in the compressive strength of samples submerged in alkaline solutions and acid solutions, as well as observed that whenever Molarity increased from (12) to (14), the compressive strength decreased for (Mix1, Mix2, and Mix3), (12.81, 11.45, and 10.61) MPa to (11.44, 10.11, and 9.43) MPa respectively, as well as the same for the case for flexural strength, ultrasonic velocity, freezing and thawing tests, density and absorption, as for samples immersed in acid solutions, a decrease in the compressive strength was observed when increasing molarity from (1) to (5) for (Mix1, Mix2, Mix3).