Çanakkale tarımında alternatif gelir ve istihdam kaynağı yaratma açısından genç çiftçi projesinin değerlendirilmesi
Evaluation of theyoungfarmer project in terms of creati̇ngalternativeincomeandemployment source in çanakkale agriculture
  1. Tez No: 672618
  2. Yazar: UĞUR BAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Türkiye'de“Genç Çiftçi Projesi”isimli uygulama 26.02.2016 Tarihli Resmî Gazetede 2016/8540 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2016-2018 yıllarını kapsayacak şekilde yürürlüğe girmiştir. Resmî Gazetede yayınlandığı gibi bu projenin amacı, tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması, genç çiftçilerin girişimciliğinin desteklenmesi, gelir düzeylerinin yükseltilmesi, kırdan kente göçün önlenmesidir. Araştırmanın amacı, Çanakkale'de Genç Çiftçi Projesi (GÇP)'nden destek alan üreticilerin sosyo ekonomik durumlarının tespiti, genç çiftçilerin proje hakkında bilinç düzeylerinin, faydalanma düzeylerinin belirlenmesi ve projeye genç çiftçi üretici bakış açısıyla bakılarak değerlendirilmesidir. Çanakkale'de Genç Çiftçi Projesi kapsamında bitkisel üretim desteği alan 102 üreticiden anket yoluyla alınan bilgiler araştırmanın ana materyalini oluşturmaktadır. Araştırmada üreticilerin sosyo-ekonomik durumlarını belirlemek amacıyla temel tanımlayıcı istatistikler, genç çiftçilerin projeye bakış açılarının ve bilinç düzeylerinin tespiti için Likert analizleri ve ki kare testleri yapılmıştır. Analizlerden elde edilen sonuçlara göre üreticilerin yaş, eğitim ve kadın başvurusu açısından projenin amaçları açısından uygun olduğu tespit edilmiştir. Hedef kitlenin gençlerden oluşması destek alan üreticilerin her türlü yenilik ve eğitime açık olduğu, proje konusunda özellikle Tarım ve Orman İl ve İlçe Müdürlüklerinden tam destek aldıkları üreticiler tarafından ifade edilmiştir. Genç çiftçilerin eğitim almak için istekleri olmaları yapılan projenin faydalığını ve geleneksel yöntemler yerine daha modern yöntemlerle çiftçilik yapıldığını ve yapılacağını göstermektedir. Dolayısıyla tarım teşkilatının bu tip eğitimleri artırmaları veya var olan eğitim programlarına katılımı artırmayı sağlamaları önerilmektedir. Bu yaklaşımlarla benzer projelerin sayısını artırılabileceği gibi, daha sonra yapılacak bilimsel çalışmalarda Genç Çiftçi projesinin etkinliği de ölçülebilir.
Özet (Çeviri)
The Support of the Young Farmer swith in the scope of rural development subventions came into for cewith 2016/8540 Numbered Council of Ministers Decree by the Ministery of Food, Agriculture and Forestry in 26.02.2016 in the Resmi Gazete (Offical Newspaper) to cover the years between 2016- 2018.The main goal of this project is supporting the young farmers, increasing the irincom elevels and providing sustainabilty in agriculture etc. Main goal of this project is, under standing the know ledge levels of the subvensioned. Farmers about the“Young Farmers Project”determining the irutilization levels from the current project, determining the project's and cons from the producers point of view. The main material of this project is the data that gathered by surveys from the 102 plant based farmers who supported by this project. Basic and fundamental statistics have been used topresent the socio-economicsituations of the farmers. Tounder stand the know ledgelevels of the farmers about the agricultural policies, Likert scaledquesi ones have beenused. According to there sults which obtained by the analisis is in terms of age, education and women applications are suitable for projects goals. The subsidized farmers are open to the innovations and education just because the target group are farmer youth. This know legde is expressed by the Agriculture province and district directorates. Being willing to the be educated shows the benefitsandusage of the new methods in agricultrera the rthan the traditional methods. Hence, it's been recommended to the agricultural organizations to increase these kind of educations or provide an in crease in participati on to the existing education programs.