Bazı yeni binomial çift dizi uzayları üzerine
On some new binomial double sequence spaces
- Tez No: 672624
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN DEMİRİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu doktora tezi beş ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, toplanabilme ve dizi uzayları teorileri kısaca tanıtılmıştır. İkinci bölümde, literatür özetlenmiştir, temel tanım, kavram ve yardımcı teoremlere yer verilmiştir. Üçüncü bölüm materyal ve yöntem için ayrılmıştır. Tezin orijinal olan dördüncü bölümünde ise, ilk olarak 4-boyutlu binomial matris tanımlanmış ve bu matrisin $r.s>0$ için RH-regüler olduğu gösterilmiştir. Daha sonra yeni tanımlanan matrisin klasik çift dizi \linebreak uzaylarındaki etki alanları olarak bazı yeni binomial çift dizi uzayları inşa edilmiş, bu uzayların çeşitli cebirsel ve topolojik özellikleri ele alınmış, bu uzaylardan bazılarının $\alpha$-, $\beta(\vartheta)$- ve $\gamma$-dualleri hesaplanmış ve son olarak yeni tanımlanan uzaylardan klasik dizi uzaylarına ve tersine birtakım matris dönüşümleri karakterize edilmiştir. Beşinci bölümde; tezde elde edilen sonuçlar ve okuyucular için bazı ilgili açık problemler ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five main chapters. In the first chapter, summability and sequence spaces theories are briefly acquainted. In the second chapter, the literature is summarized and basic definitions, concepts and lemmas are given. The third chapter is devoted to material and method. The fourth section of the thesis is the original. In this part, firstly the 4-dimensional binomial matrix is defined and it is shown that this matrix is RH-regular for $r.s>0$. Then, some new binomial double sequence spaces are constructed as the domains of the newly defined matrix on the classical double sequence spaces, some algebraic and topological properties of these spaces are investigated. In addition, $\alpha$-, $\beta(\vartheta)$- and $\gamma$-duals of some of these spaces were determined and finally, some matrix transformations from newly defined spaces to classical sequence spaces and vice versa were characterized. In the fifth chapter, results of this thesis and some related open problems are stated for readers.