Virtual and augmented reality with application to cultural heritage
Kültürel mirasa uygulaması ile sanal ve arttırılmış gerçeklik
  1. Tez No: 672648
  2. Yazar: CİVAN BERK GENCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DENKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Son yıllarda gelişen bilgisayar grafik teknolojisiyle birlikte sanal ve artırılmış gerçeklik hayatımıza daha fazla dahil oldu. Gerçeklik çözümleri sadece mimari, mühendislik, endüstriyel tasarım ve oyun gibi çok çeşitli bilinen alanlarda değil, aynı zamanda tarihi eserlerin dijital olarak yeniden yapılandırılmasında da kullanılmaktadır. Ancak günümüzde yaygın olarak kullanılan geleneksel modelleme tekniklerinin, verimli tatmin edici sonuçlar elde edebilmek için antik anıtların ve tarihi eserlerin dijital olarak yeniden yapılandırılmasında yeni çizim ve modelleme süreçleri ile geliştirilmesi gerekmektedir. Verimli sonuçlar almaya çalışan süreç, üç boyutlu modellemede daha detaylı araştırma ve optimizasyon yöntemlerine ihtiyaç duyar. Bu çalışma, antik anıtların ve tarihi eserlerin rekonstrüksiyonu için verimli bir dijital rekonstrüksiyon süreci oluşturmayı amaçlamaktadır. Efes'teki Klasik Artemis Tapınağı'nın (antik dünyanın yedi harikasından biri) dijital rekonstrüksiyonu vaka çalışması olarak alınmıştır. Son teknoloji bilgisayar grafik teknolojisinin faydacı işlevinin, kültürel mirasımızın kayıp anıtlarının rekonstrüksiyonunda bir yere layık olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, virtual and augmented reality have become more and more involved in our lives due to developing computer graphics technology. Reality solutions are used in a not only wide variety of known fields such as architecture, engineering, industrial design and gaming but also digital reconstruction of historical artifacts. However, traditional modeling techniques which are generally used today, must be improved with new drawing and modeling processes in digital reconstruction of ancient monuments and historical artifacts in order to obtain efficient satisfactory results. The process that tries to receive efficient results need more detailed research and optimization method in three-dimensional modeling. This work aims to create an efficient digital reconstruction process for reconstruction of ancient monuments and historical artifacts. Digital reconstruction of Classical Temple of Artemis in Ephesus (one of the seven wonders of the antique world) has been taken as a case study with the help of multiple graphics software. The utilitarian function of the state-of-the- art computer graphics technology is shown to be worthy of a place in the reconstruction of lost monuments of our cultural heritage.