Investi̇gati̇on of amounts of vi̇tami̇ns, stress bi̇omarkers, glutathi̇one and ami̇no aci̇d i̇n blood serum of pati̇ents wi̇th breast cancer
Meme kanserli hastaların kan serumundaki vitaminler, stres biyomarkırları, glutatyon ve amino asit miktarlarının araştırılması
  1. Tez No: 672660
  2. Yazar: AWAT HAMAD AWLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET: Meme kanseri, dünyadaki kadınlar arasında en yaygın kanser türü olup, bu çalışmada 45 meme kanserli ve 32 sağlıklı kontrol grubu kişilerden kan örnekleri alınarak, serumları ayrılmıştır. Kan serumlarındaki yağda çözünen vitaminler (A, E ve β-karoten), suda çözünen vitaminler (C, B1, B2, B3, B5, B6, B9 ve B12), stres biyomarkırları (4-HNE, MDA), GSH ve GSSG ile amino asitlerin miktarları HPLC ile tayin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Summary: Breast cancer is the most common type of cancer among women in the world, in this study, blood samples were drawn from 45 breast cancer and 32 healthy control group individuals and their serums were separated The amounts of fat-soluble vitamins (A, E, β-carotene), water-soluble vitamins (C, B1, B2, B3, B5, B6, B9 and B12), stress biomarkers (4-HNE, MDA), GSH, GSSG and amino acids in blood serums were determined by HPLC.