Investigation of some biochemical parameters of citrobacter freundii exposed to HEAVY metal
Ağır metale maruz kalan citrobacter freundii nin bazı biyokimyasalparametrelerinin incelenmesi
- Tez No: 674107
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET KARATAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada Citrobacter freundii (C. freundii) bakterisi değişik konsantrasyonlarda kadmiyum içeren LB besiyeri ortamında üretilirken bu besi ortamına değişik konsantrasyonlarda C vitamini ve selenyum katılarak, üretilen bakterilerdeki hücre konsantrasyonu, toplam protein miktarları ve enzim aktiviteleri spektrofotometre ile yağda ve suda çözünen vitaminler, stres biyomarkırları ve aminoasit miktarları ise yüksek performanslı sıvı kromatografisi (HPLC) ile belirlendi. Bakteriler, 0 ppm (kontrol) 10, 20, 40, 60, 75, 100, 125 ppm kadmiyum konsantrasyonlarında üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Citrobacter freundii (C. freundii) was grown in an LB medium containing various concentrations of cadmium, vitamin C and selenium. The density of the bacteria in the medium, the concentration of total protein and enzyme activities were determined by spectrophotometer and the level of stress biomarkers and amino acids were determined by high performance liquid chromatography (HPLC). The bacteria were grown at 0, 10, 20, 40, 60, 75, 100 and 125 ppm cadmium (Cd).